Talk icon

Informacje

19-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Putin zapowiada rekordowe zbiory pszenicy i wysoki eksport

zbiory pszenicy

Analitycy potwierdzają, że zbiory pszenicy w tym sezonie w Rosji będą rekordowe. Departament Rolnictwa USA jest ostrożniejszy w ocenie.

Portal Agrarheute.com donosi, że prezydent Putin spodziewa się rekordowych zbiorów pszenicy w Rosji. Ponadto spodziewa się również bardzo wysokiego eksportu, pomimo sankcji. Analitycy potwierdzają tę prognozę. Jednak Departament Rolnictwa USA jest nieco ostrożniejszy w swojej ocenie.

Rekordowe zbiory pszenicy w Rosji

Według słów Władimira Putina zbiory zbóż mają wynieść w Rosji w tym roku 130 mln t. Z kolei zbiory pszenicą będą na poziomie 87 mln t. 

Rekordowe jak dotąd zbiory pochodzą z 2020 roku i wyniosły 133,5 mln t, w tym 85,9 mln t pszenicy. Kilka dni wcześniej rosyjscy analitycy SovEcon przedstawili podobnie wysoką prognozę. SovEcon oszacował, że rosyjskie zbiory pszenicy w 2022 r. osiągną rekordowy poziom 87,4 mln t z poprzednich 86,5 mln ton ze względu na doskonałe warunki uprawy i dobrą dostępność surowców. W 2021 r. Rosja zebrała 76,0 mln t pszenicy.

zbiory zbóż Rosja

Mimo sankcji eksport pszenicy ma sie zwiększyć 

W czwartek Putin na wideokonferencji poświęconej kwestiom gospodarczym powiedział również, że Rosja zwiększy w tym roku eksport pszenicy w obliczu spodziewanych rekordowych zbiorówe.

SovEcon szacuje eksport rosyjskiej pszenicy na 41,0 mln t w sezonie 2022/23, w porównaniu do 33,9 mln t w bieżącym sezonie, przy założeniu, że nie ma dalszych zachodnich sankcji bezpośrednio wymierzonych w rosyjski eksport żywności, ani innej znaczącej eskalacji działań wojskowych w regionie Morza Czarnego.

Jak twierdzą analitycy, innym czynnikiem, który może mieć wpływ na eksport, są obecne regulacje rządowe dotyczące ceł eksportowych. SovEcon spodziewa się, że rosyjski rząd ponownie ustali kwoty eksportowe w drugiej połowie 2022/23, ale wolumen będzie prawdopodobnie zbliżony do potencjału eksportowego.

Departament Rolnictwa USA podchodzi do tych danych sceptycznie. Departament oszacował rosyjskie zbiory pszenicy na 80 mln t, a możliwy eksport na 39 mln t w swojej pierwszej prognozie z 12 maja, co czyni ją nieco bardziej ostrożną niż Putin czy SovEcon. Dla Ukrainy USDA oczekuje zbiorów pszenicy na poziomie 21,50 mln t po 33 mln t w poprzednim roku i eksportu 10 mln t po 19 mln t w bieżącym sezonie.

Czytaj też: UBS: Zbiory pszenicy i kukurydzy spadną o połowę

agrarheute.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022