Talk icon

Informacje

18-04-2022

Autor: Karol Pepliński

"Puls Biznesu": E-faktury w transakcjach VAT będą obowiązkowe

E-faktury

UE prawdopodobnie przystanie na wniosek Polski i fakultatywny KSeF stanie się powszechny. Fiskus liczy na to, że e-faktury pomogą mu ścigać oszustów VAT.

Jak przypomina wtorkowy "Puls Biznesu", "potrzebna jest jeszcze tylko akceptacja Rady Unii Europejskiej – co może nastąpić w ciągu kilku tygodni – i Ministerstwo Finansów (MF) będzie mogło przystąpić do wdrażania powszechnego obowiązkowego stosowania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych (e-faktur)".

E-faktury będą obowiązkowe?

,,Zgoda Komisji Europejskiej (KE) na to już jest. Rząd zakłada, że obligatoryjne e-faktury miałyby wejść w życie w kwietniu 2023 r." – podaje.

Dziennik podkreśla, że "od tego roku wystawianie przez podatników i odbieranie faktur ustrukturyzowanych jest w Polsce dobrowolne".

,,Procesy te są prostsze od tradycyjnego fakturowania (czyli na papierze i elektronicznie), a przeprowadza się je z wykorzystaniem platformy Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Faktury te są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów (MF) wzorem w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Nie trafiają bezpośrednio do odbiorcy, lecz przesłane do centralnej bazy pojawiają się w systemie, z którego kontrahent może je pobrać. Dostęp wymaga uwierzytelnienia uprawnionych do tego podmiotów za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub Podpisu Zaufanego - bezpośrednio w KSeF" – informuje.

Jak czytamy, "MF wyjaśnia, że przedsiębiorcy niebędący osobami fizycznymi, którzy nie mają wspomnianej pieczęci, mogą wejść do KSeF po złożeniu do urzędu skarbowego zawiadomienia (ZAW-FA) o nadaniu lub odebraniu uprawnień do korzystania z KSeF".

,,W ten sposób wyznaczają swoich reprezentantów do zarządzania uprawnieniami elektronicznie w systemie" – dodano w artykule. 

e-faktury

Czytaj też: Co e-faktury oznaczają dla przedsiębiorców?

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023