Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Ptasia grypa w holenderskim ZOO. Wirus atakuje też stada drobiu

Ptasia grypa

W małym zoo w Spijkenisse w południowej Holandii wykryta została ptasia grypa. Jest to prawdopodobnie wysoce patogenny wariant.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, około 150 ptaków w lokalizacji zostało ubitych przez Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA). Według informacji sprzed kilku dni, w Holandii potwierdzono również nowe ogniska grypy ptaków w komercyjnych stadach drobiu. Jeden z najnowszych przypadków zakażenia wykryto w gospodarstwie utrzymującym kaczki w Lunteren.

Ptasia grypa w Holandii

Ptasia grypa wciąż daje się we znaki holenderskim rolnikom. Nowe ogniska wirusa wykryto w gospodarstwie utrzymującym kaczki w Lunteren. Wcześniejsze ognisko pojawiło się na fermie kur niosek. Lunteren charakteryzuje się największym zagęszczeniem ferm drobiu w kraju, a w promieniu 10 kilometrów od ostatnio zakażonej fermy znajduje się około 256 ferm drobiu.

Ptasią grypę wykryto również w małym zoo w Spijkenisse w południowej Holandii. Jest to prawdopodobnie wysoce patogenny wariant. By zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, wybito 150 ptaków. W strefie 10 km wokół zoo są trzy firmy drobiarskie. Dwie z tych firm nie są już aktywne. Trzeci to sprzedawca jaj, w którym nie ma drobiu.

Na pozostałym obszarze obowiązuje zakaz ruchu. Będzie to miało zastosowanie do firm lub lokalizacji, w których drób jest hodowany do celów hobbystycznych. Zabrania się przewożenia ptaków oraz jaj wylęgowych i konsumpcyjnych z miejsca, w którym znajdują się ptaki.

Szacuje się, że od października  2021 roku w Holandii straty w pogłowiu drobiu wyniosły ponad 3,5 miliona ptaków.

ptasia grypa

Czytaj też: Kaczkami Polska stoi. Produkcja kaczek weszła w swój złoty okres

kipdip.org.pl/nieuweoogst.nl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023