O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-12-2021

Autor: Michał Rybka

Ptasia grypa w Europie przybiera na sile

Ptasia grypa

Ptasia grypa na kontynencie europejskim nie daje o sobie zapomnieć. Kolejne państwa zgłaszają problem z wysoce zjadliwym wirusem H5N1.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy ogniska zgłoszono w Polsce, Anglii, Francji, na Węgrzech, w Holandii, Irlandii i we Włoszech. Przy czym najnowsze siedlisko grypy zlokalizowano u łabędzi niedaleko Wiecznego Miasta, a na Węgrzech w hrabstwie Bekes wybito 5000 indyków.

Europejskie państwa utylizują ptactwo na masową skalę

Dwa tygodnie temu, z powodu wybuchu ptasiej grypy w południowym regionie Węgrzech, w komitacie Bach-Kiskun, na jednym gospodarstwie ubito aż 38 tys. kaczek, a na drugim około 500 gęsi.

Ptasia grypa zaatakowała także Francję. Wirusa zlokalizowano na fermie drobiu w pobliżu granicy z Belgią w zeszłym tygodniu. Wirus jest analizowany przez francuską Agencję ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa. Wszystkie ptaki na zaatakowanej farmie w północno-zachodnim mieście Warham zostaną uśmiercone i ustanowiono 10-kilometrowy obwód obserwacyjny, aby zapobiec przemieszczaniu się drobiu na tym obszarze.ptasiagrypa2 03.12.21

Część ograniczonego obszaru znajduje się w belgijskiej prowincji Flandria Zachodnia. Belgijska Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego podjęła dziś dodatkowe działania dla miast De Panne, Verne, Alveringem i Popering. Hodowcy drobiu i prywatni właściciele są zobowiązani do trzymania ptaków w klatkach, a wystawy i targi drobiu są zabronione.

Sytuacja na Wyspach jest równie nieciekawa. Władze Wielkiej Brytanii zgłosiły również 5 ognisk w gospodarstwach komercyjnych, a hodowcom drobiu w całym królestwie zalecono trzymanie drobiu w pomieszczeniach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Władze irlandzkie zgłosiły trzy epidemie w ciągu ostatnich 30 dni.

Ptasia grypa w największym rzymskim parku

We Włoszech największy park w Rzymie został częściowo zamknięty dla publiczności po tym, jak łabędź zmarł na ptasią grypę. Poinformował o tym w poniedziałek wieczorem burmistrz miasta Roberto Gualtieri, który nakazał zamknięcie na 10 dni wschodniej części Villa Pamphilj w rejonie jeziora Giglio.

Polska branża drobiarska już liczy straty

W listopadzie polskie władze zgłosiły ponad 25 ognisk, a branża może stanąć w obliczu kolejnego złego sezonu z powodu ograniczeń nałożonych przez kraje spoza UE. Polska jest również największym producentem mięsa drobiowego w UE z 19% udziałem w rynku.

Czytaj też: Ptasia grypa zbiera swoje żniwo. Wybito ponad 22 mln ptaków

źródła: meatinfo.ru/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023