Talk icon

Informacje

26-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Ptasia grypa nie odpuszcza. Wirus wykryty w kolejnych dwóch krajach

Ptasia grypa

Argentyna i Urugwaj wykryły pierwsze przypadki ptasiej grypy u dzikiego ptactwa. Wykryte przypadki potwierdzają, że ptasia grypa nadal rozprzestrzenia się po Ameryce Południowej

We wszystkich krajach Ameryki Południowej potwierdzono przypadki ptasiej grypy, z wyjątkiem Brazylii, Gujany i Surinamu. Jednak bliskość regionów produkcyjnych Brazylii i brak głównych barier geograficznych dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo, że wirus dotrze do największego na świecie eksportera kurczaków.

Ptasia grypa atakuje Urugwaj i Argentynę

W przypadku Urugwaju wirus został znaleziony u łabędzia w pobliżu Lagoa Garzon na południowym wybrzeżu kraju. W Argentynie chorobę wykryto w prowincji Jujuy u gęsi andyjskich.

Jak podaje urugwajska gazeta El Observador, Ministerstwo Hodowli, Rolnictwa i Rybołówstwa ocenia obecnie sytuację i zapowiedziało podjęcie odpowiednich działań.

W międzyczasie argentyński minister rolnictwa, hodowli i rybołówstwa Juan José Bajillo zwołał nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie. 

„Obecność wirusa w Argentynie alarmuje wszystkie nasze służby, ale nie jesteśmy zaskoczeni. Współpracujemy już z różnymi organizacjami prewencyjnymi i zasięgiem terytorialnym, aby opanować problem” – powiedział sekretarz. 

Według niego najczęstszą drogą wejścia są ptaki wędrowne, które trudno kontrolować

„Migracje ptaków przyniosły chorobotwórczego wirusa z półkuli północnej” – dodaje.

Ptasia grypa zabiła miliony ptaków w Europie, Ameryce Północnej i Azji na kilka miesięcy przed przybyciem do Ameryki Południowej.

Ptasia grypa

Wirus może doprowadzić do miliardowych strat

W Brazylii, po potwierdzeniu w krajach sąsiednich, Brazylijskie Stowarzyszenie Białka Zwierzęcego (ABPA) wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że „monitoruje rozwój sytuacji”. Poinformowano w nim, że  ptasia grypa jest chorobą wyniszczająca dla drobiu i może spowodować straty dla brazylijskiego sektora wynoszące 2,4 miliarda euro.

ABPA oświadczyła, że ​​jest w bezpośrednim kontakcie z Asociación de Productores Avícolas Sur, regionalnym przedstawicielem ds. drobiu, a także członkami innych organizacji w Ameryce Łacińskiej. Zadaniem jest monitorowanie sytuacji wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Hodowli.

W notatce podkreśla znaczenie przestrzegania przez Brazylię, która pozostaje wolna od ptasiej grypy, protokołów bezpieczeństwa biologicznego, zwłaszcza w odniesieniu do ochrony jej stad handlowych.

Zobacz także: Ptasia grypa niepokoi ekspertów. Obawiają się mutacji

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023