Talk icon

Informacje

12-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Ptasia grypa na niemieckiej fermie. Koszmar powraca

Ptasia grypa

Ptasia grypa H5N8 wykryta na fermie w powiecie Vechta w Dolnej Saksonii na północy Niemiec Ok. 110 tys. sztuk drobiu zostanie wybitych.

Vechta jest znaczącym regionem pod względem produkcji drobiu. Rozprzestrzenianie się ptasiej grypy na świecie budzi wciąż obawy krajów i przemysłu drobiarskiego m.in. ze względu na to, że choroba może niszczyć całe stada hodowlane i prowadzi do ograniczeń handlowych.

Ptasia grypa w Dolnej Saksonii

Ptasia grypa została wykryta na jednej z ferm produkującej jaja w miejscowości Langwege. W promieniu 3 km od fermy ogłoszono lockdown, a obserwacją objęto wszystkie hodowle drobiu znajdujące się w promieniu 10 km. W sumie na obszarze tym znajdują się 352 gospodarstwa.

Jak podkreśla Reuters, rozprzestrzenianie się ptasiej grypy na świecie budzi wciąż obawy krajów i przemysłu drobiarskiego m.in. ze względu na to, że choroba może niszczyć całe stada hodowlane i prowadzi do ograniczeń handlowych. Uważa się, że zagrożenie dla ludzi jest niskie. Wcześniejsze epidemie chorób wśród ptaków hodowlanych wymagały szeroko zakrojonych programów uboju, aby je powstrzymać.

Francuskie ministerstwo rolnictwa w czerwcu zniosło ograniczenia ogłoszone w związku z ptasią grypą w hodowlach drobiu na terenie kraju. Zdaniem resortu epidemia została powstrzymana po największym w historii kryzysie związanym z tym wysoce zaraźliwym wirusem, który doprowadził do uboju 16 mln ptaków.

ptasia grypa

Czytaj też: Kaczkami Polska stoi. Produkcja kaczek weszła w swój złoty okres

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023