Talk icon

Informacje

07-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ptasia grypa atakuje Filipiny! Ponad 38 000 kurczaków zabitych!

Ptasia grypa

Ptasia grypa zaatakowała fermę na Filipinach. Ponad 38 tysięcy ptaków musiało zostać zabitych, by ognisko wirusa nie rozprzestrzeniło się na inne tereny. Choroba zaatakowała również jeden z australijskich stanów, przez co Białoruś ograniczyła import drobiu z tego regionu.

Ptasia grypa na Filipinach

Filipiny wybiły prawie 39 000 kurczaków z fermy drobiu w pobliżu Manili. Powodem takich działań była ptasia grypa. Reuters donosi, że nowy wybuch wirusa został zidentyfikowany ponad cztery miesiące po zgłoszeniu zakażenia ptasią grypą w sąsiedniej prowincji. Biuro hodowlane filipińskiego Departamentu Rolnictwa (DA) wykryło obecność wysoce zakaźnego wirusa grypy podtyp H5N6 na fermie jaj w mieście San Luis w prowincji Pampanga.

Po potwierdzeniu wirusa zespół weterynarzy natychmiast podjął awaryjne środki zwalczania choroby, dokonując uboju 38 701 drobiu i usuwając ciała zabitych ptaków. W marcu ptasia grypa wywołana przez ten sam podtyp wirusa została wykryta na farmie przepiórek w gminie Jaén w prowincji Nueva Ecija. Zabito tam około 1500 przepiórek i poddano ubojowi około 12000 ptaków, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.

Wstępne dochodzenie przeprowadzone przez DA wykryło ptaki wędrowne w mieście San Luis, które były powiązane z ogniskami ptasiej grypy w wielu krajach, w tym na Filipinach. Prokurator stwierdził, że ptasia grypa nie dotknęła brojlerów, głównego źródła mięsa drobiowego w kraju.

Pilne! Koniec bezkarności aktywistów ekologicznych? Minister Woś przedstawi dziś projekt superważnej ustawy!

Ptasia grypa – problem światowy

Białoruś wprowadza tymczasowe ograniczenia Ptasia grypa w imporcie żywego drobiu, jaj, mięsa drobiowego, proszku jajecznego i innych produktów przetworzonych do kraju z regionu Australii. Wszystkie wydane wcześniej zezwolenia na import tych produktów na terytorium Białorusi z powyższego państwa są nieważne. Powodem jest ptasia grypa wykryta na fermie jaj z wolnego wybiegu w stanie Wiktoria.

Ptaki na farmie w pobliżu Lethbridge uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wysoce chorobotwórczego szczepu H7N7, co zmusiło Agriculture Victoria do wprowadzenia planów awaryjnych w życie. Aby ptasia grypa nie rozprzestrzeniała się, wszystkie ptaki na terenach dotkniętych chorobą są zabijane. Władze australijskiego stanu Wiktoria ustanowiły strefę buforową wokół fermy.

Białoruski departament informuje, że w związku z obecną sytuacją konieczne jest wzmocnienie środków ochrony biologicznej obiektów drobiarskich różnych form własności. Przypomnijmy, że ptasia grypa to niebezpieczna choroba, której objawami są obrzęki, uszkodzenie narządów oddechowych i pokarmowych. Ponadto gospodarka znacznie cierpi, ponieważ z powodu choroby dochodzi do masowej śmierci ptaków.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022