O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-01-2020

Autor: Maks Webber

Ptasia grupa w natarciu – 9 ognisk H5N8 w Polsce

Ptasia grupa w natarciu – 9 ognisk H5N8 w Polsce

Według Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDIP) potwierdzono  wystąpienie  w naszym kraju już  dziewięciu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8:  osiem w województwie lubelskim i jedno w województwie wielkopolskim.

- W ostatnich kilku dniach sytuacja epizootyczna w Polsce gwałtownie się pogorszyła w województwie lubelskim. Do większości zakażeń doszło na fermach indyków w strefie zapowietrzonej ustanowionej wokół ogniska pierwotnego w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. Wykryto także przypadki zachorowań u ptaków w tak zwanym chowie przyzagrodowym  w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Stanowi to wysokie ryzyko dla znajdujących się w okolicy profesjonalnych ferm drobiarskich

– informuje KIPDIP.

W odniesieniu do wszystkich stwierdzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej  ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Inspekcja Weterynaryjna przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego zalecanych do wdrożenia przez Głównego Lekarza Weterynarii, należą: pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg, zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa, karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich, stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu, stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków, wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

- Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie  wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii

– apeluje  Główny Lekarz Weterynarii.

Maks Weber

fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023