Informacje
29-08-2022
Nowe odmiany odporne na suszę wzmacniają rolę Brazylii jako producenta zboża. Największy kraj Ameryki Południowej chce by ich pszenica zwiększyła areał.
Nie jest jasne, czy modyfikowane genetycznie odmiany powodują mniejsze czy większe problemy świata. Rok 2022, z suszą i wojną, po raz kolejny pokazał, jak wrażliwe jest światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Brazylia stara się wzmocnić swoje rolnictwo, aby stać się bardziej samowystarczalnym i pozostać ważnym graczem na rynku światowym.
Produkcja pszenicy wzrośnie
Rolę w tym odgrywa inżynieria genetyczna i ekspansja upraw pszenicy na północy, bardziej tropikalnej części kraju. Rozwój jest również ważny dla niemieckich rolników. Z jednej strony pod względem cen na własne produkty. A z drugiej strony, jak dochodzą do odmian bardziej odpornych na suszę. Ponieważ to również staje się coraz ważniejsze dla hodowców pszenicy w tym kraju.
Brazylia jest najbardziej znana z produkcji kawy, soi, kukurydzy i trzciny cukrowej. Pszenica rośnie również na południu, ale plony są raczej skromne i wynoszą około 2,6 tony z hektara. Kraj jest nadal importerem netto pszenicy. Większość zboża pochodzi z Argentyny. Na przykład w ubiegłym roku Brazylia była pierwszym krajem, który zezwolił na import mąki z genetycznie zmodyfikowanej pszenicy od swojego południowego sąsiada.
Nie należy jednak lekceważyć Brazylii, jeśli chodzi o pszenicę. Brazylijski attaché ds. rolnictwa Departamentu Rolnictwa USA przewiduje, że w latach 2022-23 zbiory brazylijskiej pszenicy wyniosą 8,8 mln ton, a eksport do 3 mln ton. W minionym sezonie odnotowano rekordowe zbiory 7,7 mln ton.
Pszenica głównie na południu kraju
Do tej pory pszenica kwitła głównie na południu kraju. Ale ponieważ zbiory przypadają tam w porze deszczowej w październiku i listopadzie, właściwości nie zawsze są dobre. Eksperci z brazylijskiego instytutu badań rolniczych Embrapa uważają, że w ciągu dziesięciu lat kraj może być samowystarczalny pod względem pszenicy. Kluczem do tego jest uprawa pszenicy w centralnych i północno-wschodnich regionach sawanny.
A to wymaga dostosowanych odmian. Embrapa i rolnicy polegają na odmianach pszenicy BRS 264 i BRS 404. Rosną one również w regionach tropikalnych. BRS 264 jest zależny od nawadniania i zapewnia na przykład zawartość białka do 15 procent. BRS 404 radzi sobie również bez dodatkowej wody.
Embrapa dostrzega potencjał czterech milionów hektarów pod uprawę pszenicy w Brazylii. Obszar sawanny ma dobre 200 milionów hektarów. Dla mieszkańców Brazylii może to oznaczać, że np. chleb staje się tańszy. Ponieważ ziarno nie musiałoby już być transportowane na duże odległości z południa do konsumentów. Jednak ekolodzy są krytyczni wobec ekspansji rozwijającego się regionu. Ponieważ dodatkowe zużycie wody może dodatkowo obciążyć suche sawanny.
Mogłoby to zmrozić niemieckich i europejskich producentów pszenicy. Brazylia kupuje pszenicę głównie z Argentyny. Indonezja, Maroko i Pakistan należą do najważniejszych nabywców pszenicy w Brazylii. Skrzyżowania są małe. Ale doświadczenia z odmianami bardziej odpornymi na suszę są ekscytujące. Nadejdzie kolejna susza.
Czytaj również: USDA: Kondycja upraw w Stanach Zjednoczonych coraz gorsza
Agraheute/fot.pixabay