O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Pszenica odczuje susze. Spodziewajmy się mniejszych plonów

pszenica

W tym roku susza już jest bardzo odczuwalna na terytorium prawie całego kraju. Konsekwencje deficytu wody odczują zboża m.in. pszenica.

Na liście zagrożonych suszą upraw znajdują się między innymi zboża. Na ich plantacjach obserwuje się objawy stresu wodnego i spadki biomasy. Jeśli chodzi o pszenicę, to niedobór wody może spowodować zmniejszenie liczby ziaren i powstawanie kłosów płonnych. Możemy spodziewać się również mniejszych plonów.

Niekorzystne prognozy dla Polski 

Już teraz prognozy dla naszego kraju przewidują pogłębianie się deficytu wody.  Najbardziej sucho jest w zachodniej i wschodniej części kraju. Najmniejszy deficyt jest w środkowym pasie Polski ciągnącym się od Mazur po Tatry.

Susza daje się we znaki, szczególnie w rolnictwie. Niedobory wody odbiją się na wielkości plonów. Naukowcy przewidują obniżenie plonowania nawet o 20%. Na liście zagrożonych upraw znajdują się zboża m.in. pszenica. 

pszenica susza

Pszenica odczuje susze

Jeśli chodzi o zboża, to wysoka temperatura w trakcie krzewienia do końca strzelania w źdźbło redukuje pędy boczne i powoduje przyśpieszenie przejścia roślin z fazy wegetatywnej do generatywnej. Niekorzystnie wpływa zarówno na liczbę kłosów i ziaren w kłosie, jak i powierzchnię liści, co mocno obniża ich zdolności asymilacyjne. Susza w trakcie kłoszenia i kwitnienia zaburza wykształcenie kłosa oraz powoduje zmniejszenie liczby ziaren i powstawanie kłosów płonnych. Z kolei w fazie dojrzałości mlecznej wysokie temperatury powodują, że pszenica ma niewykształcone ziarna.  

W celu ograniczenia skutków w pszenicy ozimej należy przede wszystkim zachować prawidłowe następstwo roślin po sobie. Stosować odpowiedni płodozmian. Pamiętajmy o prawidłowej strukturze gleby, ponieważ to ona determinuje zdolność gleby do gromadzenia wody. Kluczowe jest też utrzymanie prawidłowego pH. Odczyn powinien być zbliżony do obojętnego. Na kwaśnym podłożu upośledzone jest pobieranie nie tylko składników pokarmowych, ale i wody z głębszych warstw gleby. Dodatkowo do uprawy wybierajmy odmiany, które skutecznie bronią się przed deficytem wody i wysoką temperaturą. 

Sprawdź: Susza występuje w całym kraju; najmocniej dotyka zbóż jarych i ozimych

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023