Talk icon

Informacje

27-05-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Pszczoły kraińskie zamieszkały w szczecińskiej barci

Pszczoły

Pierwszą rodziną pszczół zasiedlono w środę miejską barć stojącą przy Syrenich Stawach w Szczecinie. W wydrążonym pniu zamieszkało 2500 owadów. Pszczoły uchodzą za najbardziej pożyteczne owady na świecie. Modne jest ostatnio osiedlanie ich także w miastach.

Pszczoły w Szczecinie

"To pszczoła miodna rasy kraińskiej. To typowa rasa na pożytki nietowarowe. Towarowe to np. pole rzepaku, a my znajdujemy się w parku leśnym, mamy tu kwiaty, drzewa. Pszczoła kraińska najlepiej radzi sobie właśnie na takim terenie" – powiedział w środę bartnik Zdzisław Baran, który dostarczył pszczelą rodzinę i umieścił ją w barci.otrul pszczoly policja 2

Pszczela rodzina liczy sobie ok. 2500 owadów. Została stworzona w ubiegłym roku. We wrześniu – jak zapowiedział bartnik – pszczół powinno być dwa razy więcej.

Czytaj także: Pasieka dla pszczół kampinoskich koło zakładu PKN Orlen

Pszczoły nie stanowią zagrożenia

Baran zaznaczył, że nie trzeba się obawiać owadów, które nieatakowane nie powinny żądlić. Dodatkowo wylotek ula jest usytuowany wysoko, a owady będą podchodzić do lądowania w miejscu, w którym nie przemieszczają się spacerowicze – od strony łąki. Barć otoczona jest drewnianym płotem.

"Można podejść do barierki, ale proponowałbym nie obchodzić ula wkoło" – podkreślił pszczelarz. Dodał, że miód, który wyprodukują pszczoły w przyszłym roku, chciałby przeznaczyć na cele charytatywne.

Miejska barć, w której zamieszkały pszczoły, stanęła przy zespole niewielkich jezior Syrenie Stawy w pobliżu szczecińskiego Lasu Arkońskiego w sierpniu ub.r. Komora wydrążona jest w martwym pniu drzewa.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023