Talk icon

Informacje

12-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

PSL złoży projekt ustawy. Chce dać 1000 zł do każdej tony zakupionego nawozu

PSL

Posłowie klubu Koalicja Polska-PSL chcą wprowadzić wsparcie finansowe przy zakupach nawozów rolniczych. Ich zdaniem taka dopłata uchroni polskie rolnictwo.

"Dziś polscy rolnicy oczekują realnego wsparcia, a nie pozorowanego. Dlatego jako Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska składamy projekt ustawy zakładający wsparcie do zakupu nawozów: 1000 zł do każdej zakupionej tony nawozów przez rolnika nie wcześniej niż przed 1 października 2021 roku, kiedy nastąpiły drastyczne podwyżki cen nawozów" – powiedział poseł Krajewski na konferencji prasowej w Sejmie.

Rozwiązanie PSL ma być lekiem, który uzdrowi polskie rolnictwo

Jak uzasadniał, konieczne jest wsparcie zakupów nawozów, w przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z brakiem opłacalności w rolnictwie, który – podkreślił polityk KP – "już dziś jest zauważalny". Zdaniem Krajewskiego rozwiązania proponowane przez PSL gwarantują, że pieniądze trafią faktycznie do rolników, którzy kupują nawozy i prowadzą produkcję.psl2 12.01

"Przed chwilą słyszeliśmy od pana posła PiS Zbigniewa Dolaty, że ceny nawozów dzięki obniżce VAT z 8 proc. do zera spadną o 200 proc. Albo to jest jakieś przejęzyczenie, albo to jest znów taka narracja całego PiS. (...) Dziś trzeba działania, inaczej polskie rolnictwo ze stanu agonii przejdzie na umieranie" – powiedział polityk PSL.

Zerowa stawka VAT m.in na nawozy ma obowiązywać od 1 lutego

Obniżenie z 8 proc. do 0 stawki VAT dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą to jeden z zapisów zgłoszonego przez posłów PiS projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę w Sejmie. To element tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, której przyjęcie przez rząd ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z projektem obniżone stawki VAT mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Czytaj także: PSL prowadzi akcję dla podatników, którzy tracą na Polskim Ładzie

źródła: PAP/ fot. TT, nowepsl, pixabay.com

swiatrolnika.info 2023