O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-11-2022

Autor: Świat Rolnika

PSG: Polski rynek biometanu potrzebuje silnego impulsu

Polski rynek biometanu

Ireneusz Krupa, członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji uważa, że polski rynek biometanu potrzebuje silnego impulsu rozwoju.

Krupa był gościem 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER. Podczas inaugurującego panelu, dotyczącego bezpieczeństwa i optymalizacji energetycznej Polski, omawiano m.in. kwestie związane z inwestycjami w sieci dystrybucyjne.

Polski rynek biometanu

Podczas panelu poruszono także temat rozwoju rynku biometanu w naszym kraju. Ireneusz Krupa uważa, że polski rynek biometanu potrzebuje silnego impulsu rozwoju, a zazielenienie dystrybucji gazu pozwoliłoby m.in. obniżyć koszty i emisyjność paliwa gazowego.

„Potrzebujemy silnego impulsu rozwoju rynku biometanu w Polsce. Chodzi głównie o to, żebyśmy z tej produkcji mogli uzupełniać bilans gazowy w Polsce. W tym roku zauważamy spadek zużycia gazu o ok. 10 proc. Odnotowujemy również mniejsze zainteresowanie przyłączaniem do sieci gazowej klientów indywidulnych, jak i małego biznesu. Natomiast z drugiej strony pojawiła się ogromna presja na przyłączanie sektora wytwórców ciepła systemowego. Gdybyśmy chcieli dziś pokryć potencjał np. ciepłownictwa, to zapotrzebowanie na gaz wzrosłoby nawet o kilkanaście miliardów metrów sześciennych rocznie. My jednak nie mamy środków na te inwestycje. Dlatego chcielibyśmy zmian w Prawie Energetycznym, pozwalających na to, aby inwestorzy brali na siebie część kosztów przyłączenia. Mamy kolejki chętnych, którzy chcą sami pokryć takie inwestycje, ale potrzebujemy zmian prawnych w tym zakresie” – podsumował Ireneusz Krupa.

Polski rynek biometanu

Czytaj też: Biometan, czyli oręż w walce z rosyjskim agresorem

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023