O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Przyszła Wspólna Polityka Rolna tematem warsztatów Copa-Cogeca

Wspólna Polityka Rolna

W Brukseli odbyły się zorganizowane przez Copa-Cogeca warsztaty pt. „Jakie cele (ogólne i szczegółowe) ma przyszła Wspólna Polityka Rolna?”, 

W wydarzeniu udział wzięło 109 ekspertów z organizacji członkowskich. Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych Polskę na spotkaniu reprezentował ekspert Jerzy Wierzbicki prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. 

Jaka będzie przyszła Wspólna Polityka Rolna?

Mimo tego, że nie dawno zostały zamknięte prace nad 27 krajowymi Planami Strategicznymi to Copa-Cogeca rozpoczęła już debatę nad przyszłym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. 

“To jest dobry moment, bo nasze doświadczenia negocjacyjne nad polskim Planem Strategicznym są świeże i tym kontekście warto tą debatę o przyszłości europejskiego rolnictwa toczyć dalej” – powiedział po spotkaniu J. Wierzbicki z PZPBM.

Podczas posiedzenia eksperci Copa-Cogeca zwrócili uwagę, że w trakcie kolejnych reform WPR upadł jeden z mitów, a mianowicie, że niewidzialna ręka rynku rozwiąże wszystkie problemy w rolnictwie, a rynek sam się wyreguluje. 

“Wręcz przeciwnie konkluzje z ostatnich kilkudziesięciu lat pokazują, że to tak nie działa i niezbędne są pewne regulacje, a Wspólna Polityka Rolna jako regulator rynku jest niezbędna. Oczywiście w granicach ustalonych przez Światową Organizację Handlu” – kontynuuje Jerzy Wierzbicki.

Dyskusja toczyła się wokół wyzwań, jakie przed unijnymi rolnikami stawiają ambitne cele Europejskiego Zielonego Ładu. Z jednej strony mamy więc wizję nowych, kosztownych obowiązki, a z drugiej podstawą zrównoważonej produkcji rolnej w gospodarstwie jest generowanie dochodów gospodarstwa rolnego, utrzymanie płynności finansowej. Skoro rolnicy mają stosować metody produkcji zrównoważone zmniejszające obciążenie środowiska, a niektóre z tych praktyk będą generować dodatkowe koszty, to stosowanie takich praktyk musi podlegać rekompensacie ze strony społeczeństwa, które oczekuje takich zachowań.

Zobacz także: Hochrein: Zielony Ład uderzy w europejskie bezpieczeństwo żywnościowe

Wspólna Polityka Rolna

Przyszła WPR musi stwarzać równe warunki konkurencji

Ważne jest także, aby przyszła Wspólna Polityka Rolna stwarzała równe warunki konkurencji wobec wszystkich uczestników rynku. Dlatego Komisja Europejska  negocjuje teraz możliwość ograniczenia napływu do UE towarów wyprodukowanych niezgodnie z nowymi unijnymi normami środowiskowo-klimatycznymi. 

“Komisja Europejska podwyższa poprzeczkę dla unijnych rolników, ale chcąc im zapewnić równą konkurencję, chce, aby takie same normy obowiązywały towary sprzedawane do UE z państw trzecich. Oczywiście te rozmowy zaczynają się dość późno, ale dobrze, że temat został podjęty i procesy się toczą” – komentuje Jerzy Wierzbicki prezes PZPBM.  

Prace ekspertów nad przyszłością WPR będą kontynuowane. Już 27 lutego Copa-Cogeca organizuje kolejne warsztaty: „Jak zrealizować przyszłe cele WPR? Jakie środki i narzędzia polityki można rozważyć?”.

fbzpr.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023