O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Przyducha prawdopodobną przyczyną śmierci małż z Zalewu Zemborzyckiego

przyducha

Stężenie metali ciężkich w śniętych małżach jest w normie. Prawdopodobną przyczyną śmierci małż z Zalewu Zemborzyckiego była przyducha.

Taką informację przekazał w poniedziałek Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Piotrowski. Piotrowski przekazał, że pierwsze wyniki badań nie wskazują na przekroczenie stężenia metali ciężkich u małż z Zalewu Zemborzyckiego. „Wyniki są w normie” – powiedział dodając, że czeka jeszcze na wyniki badań zawartości pestycydów, które potrwają do środy.

Przyducha zabiła małże?

Jak wskazał, przebadano trzy woreczki małż zebranych w różnych miejscach Zalewu Zemborzyckiego.

Zdaniem Piotrowskiego, prawdopodobną przyczyną śmierci szczeżuj jest przyducha, czyli spadek ilość tlenu w wodzie. Wyjaśnił, że zjawisko co pewien czas występuje w Zalewie Zemborzyckim i sprzyjają mu upały, brak deszczu, wiatru i rozwój glonów spowodowany napływem nawozów z pól.

Rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Jarosław Kowalczyk przekazał, że eksperci Wód Polskich również wskazywali na przyczyny naturalne.

Od początku sierpnia, wskazał Kowalczyk, z wód i brzegów Zalewu Zemborzyckiego zebrano ok. 2,5 ton martwych małż. Dodał, że ostatnio śniętych małż jest znacznie mniej niż jeszcze tydzień temu, a w ich usuwaniu pracowników Wód Polskich wspiera PSP i WOT.

przyducha

Czytaj także: Martwe ryby zalały woj. zachodniopomorskie. 106 ton trafiło do utylizacji

PAP/fot. pixabay
 
 

swiatrolnika.info 2023