O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Przeworska: Rosnące ceny nawozów spowodują wzrost cen żywności

Przeworska

Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej wypowiedziała się na temat wzrostu cen żywności spowodowanej wojną w Ukrainie.

„Zarówno Federacja Rosyjska, jak i Ukraina są dużymi producentami zbóż. Już teraz widzimy, że ukraińscy rolnicy na pewno nie obsieją swoich pól, tak więc straty będą zauważalne. Ukraina to jeden z większych eksporterów zbóż na świecie, więc przed nami bardzo niestabilna sytuacja na tym rynku. To wszystko przełoży się na wzrost cen żywności, na którą składają się przede wszystkim koszty podstawowe, czyli koszt surowców podstawowych, wśród których jest zboże. Myślę, że w tym roku żywność niestety będzie bardzo droga” – powiedziała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Rosną ceny paliw i nawozów

Monika Przeworska uważa, że drastycznie rosnące ceny paliwa i nawozów mogą spowodować dalsze wzrosty cen żywności. „Rosnące ceny nawozów i paliw mogą w najbliższych tygodniach spowodować drastyczne podniesienie cen żywności” – zaalarmował Instytut Gospodarki Rolnej. Wojna na Ukrainie gwałtownie podnosi koszty produkcji w rolnictwie. Nie ma w tej sprawie reakcji Komisji Europejskiej.

„Na wpływ wojny w Ukrainie na rolnictwo trzeba spojrzeć pod kątem energetyki, dlatego że rolnictwo jest energochłonnym sektorem gospodarki. Do produkcji wykorzystywane jest paliwo, gaz, ale także inne komponenty, które są produkowane w oparciu o te dwa elementy jak na przykład nawozy. Rolnicy borykają się z ogromnymi dalszymi wzrostami cen paliwa oraz nawozów. Nawozy jako najważniejszy czynnik plonotwórczy są poza zasięgiem dla wielu gospodarstw. Mamy marzec, więc rolnicy powinni już spieszyć się z dostarczeniem pierwszej dawki azotu na pola, ale niestety wielu z nich na to nie stać” – dodała dyrektor Instytutu.

Jednakże, cały czas musimy czekać na decyzję Komisji Europejskiej związaną z wnioskiem o dopłaty do nawozów. Istnieje ryzyko, że decyzja polskiego rządu bez porozumienia z KE spowoduje, że rolnicy będą musieli zwrócić otrzymane środki.

„Nasz rząd zgłosił się do Komisji Europejskiej z prośbą o wydanie zgody na zastosowanie dopłat do zakupu nawozów z wykorzystaniem mechanizmu, który jest znany rolnikom na przykład przy zakupie paliwa, a dokładnie przy zwrocie akcyzy z zakupionego paliwa. Niestety mija już miesiąc od momentu, w którym polski rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o zgodę na udzielenie pomocy publicznej, a odpowiedzi brak” – podkreśliła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Monika Przeworska o wzrostach cen

Monika Przeworska przypomniała, że zarówno Federacja Rosyjska, jak i Ukraina są dużymi producentami zbóż

„Już teraz widzimy, że ukraińscy rolnicy na pewno nie obsieją swoich pól, tak więc straty będą zauważalne. Ukraina to jeden z większych eksporterów zbóż na świecie, więc przed nami bardzo niestabilna sytuacja na tym rynku. To wszystko przełoży się na wzrost cen żywności, na którą składają się przede wszystkim koszty podstawowe, czyli koszt surowców podstawowych, wśród których jest zboże. Myślę, że w tym roku żywność niestety będzie bardzo droga” – zaakcentowała.

W tym samym czasie polski rząd pracuje nad kolejną tarczą, która ma być odpowiedzią na koszty, jakie polska gospodarka ponosi ze względu na wojnę toczącą się w Ukrainie.

„Rząd powinien skupić się na odpowiedzi na realne potrzeby rolników, którzy po prostu chcą produkować. Rząd musi skupić się na tym, jak to zrobić, żeby umożliwić rolnikom pracę. Na chwilę obecną potrzeba nawozów, które muszą jak najszybciej trafić na pola oraz paliwa. To dwa czynniki, nad którymi rząd musi myśleć” – podsumowała Monika Przeworska.

Czytaj również: Rynek spożywczy może zostać zaatakowany przez dezinformację

Radio Maryja/fot. AR

swiatrolnika.info 2023