O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Przeworska: Eksperci potwierdzają, że Zielony Ład nie będzie dobry dla rolników

Przeworska

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska była gościem programu „Wieś – to też Polska” w TV Trwam. Wypowiedziała się w temacie Zielonego Ładu.

Jesteśmy w ciekawym momencie, w którym zarówno eksperci z organizacji rolniczych działających przy Komisji Europejskiej, jak i niezależni naukowcy z różnych państw Unii Europejskiej jednoznacznie mówią, że Europejski Zielony Ład wcale nie będzie dobry dla rolników mieszkających w UE – podkreśliła dyrektor IGR.

Przeworska: Eksperci zaczynają potwierdzać obawy rolników

W całej Unii Europejskiej planowany jest szereg zmian. W życie wejdzie zarówno wspólna polityka rolna, jak i nowa polityka klimatyczna. Do planów UE w tym zakresie odniosła się Monika Przeworska.

“Jako rolnicy bardzo często skupiamy się tylko na bieżących problemach. Przed nami jako Unią Europejską są ogromne reformy i nowa wspólna polityka rolna, realizacja polityki klimatycznej. W przestrzeni medialnej zaczynamy mówić, że w związku z przyjętą przez UE polityką klimatyczną nasze rachunki za chwilę zaczną drastycznie wzrastać. Na dobrą sprawę nikt z nas nie podchodzi jeszcze do debaty na temat kształtu rolnictwa po wspólnej polityce rolnej, do której zmusza nas Komisja Europejska” – wskazała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Coraz większa grupa ekspertów zwraca uwagę na zagrożenia związane z reformami zaplanowanymi przez organy unijne.

“Jesteśmy w ciekawym momencie, w którym zarówno eksperci z organizacji rolniczych działających przy Komisji Europejskiej, jak i niezależni naukowcy z różnych państw UE jednoznacznie mówią, że Europejski Zielony Ład wcale nie będzie dobry dla rolników mieszkających w UE. Komisja Europejska na siłę stara się budować przekaz, że będzie to dobra reforma i wszystkim będzie się żyło lepiej. Nie do końca jest to prawdą” – podkreśliła Monika Przeworska.

KE nie konsultowała z rolnikami postulatów Zielonego Ładu

“Już teraz trzeba patrzeć na to, coZielony lad 01 dzieje się w Komisji Europejskiej, jak decyzje są formułowane i gdzie zapadają. Trzeba się zastanowić, co my możemy zrobić, aby zmodyfikować unijne decyzje. Niestety doszliśmy do ściany, dlatego że Komisja Europejska przyjęła w czerwcu konsensus polityczny dot. ostatecznego kształtu Europejskiego Zielonego Ładu w rolnictwie. Na dobrą sprawę nigdy nie zapytano organizacji rolniczych działających przy Komisji Europejskiej, a przecież wielokrotnie wyrażały one sprzeciw wobec postulatów, które są formułowane. Nikt nigdy nie zapytał ministrów państw narodowych o to, co oni sądzą na temat tego, jaki kształt został wypracowany przez KE” – wyjaśniła Monika Przeworska.

Unia Europejska będzie próbowała zmusić wszystkie państwa członkowskie do przyjęcia rozwiązań. Odpowiedzialność za skutki spadnie jednak na rządy poszczególnych krajów.

“Funkcjonowanie UE jest obecnie redefiniowane. Jak wchodziliśmy do Unii, to na sztandarach niesiona była kwestia suwerenności. Nagle okazuje się, iż jesteśmy przed największą reformą rolną w historii Unii Europejskiej i znowu wykorzystywany jest ten sam argument. Komisarze mówią jasno, iż Europejski Zielony Ład wejdzie w tym kształcie, ale to do państw narodowych należy ustalenie, jak zostaną zrealizowane postulaty. Nie jest to niczym innym jak próbą przerzucenia pełnej odpowiedzialności za to, co będzie się działo w gospodarstwach poszczególnych państw na rządy narodowe” – podsumowała Monika Przeworska.

Oglądaj także: Zielony Ład, czyli niebezpieczna zabawka w unijnych rękach

radiomaryja.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023