Talk icon

Informacje

29-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Przetwory z aronii idealne na chłodne wieczory. Sprawdź przepis!

Przetwory z aronii

Przetwory z aronii świetnie sprawdzą się na najbliższe chłodne wieczory. Aronia choć smak ma cierpki, to dzięki odpowiedniemu przygotowaniu może podpić nasze podniebienia. Oprócz tego jest to owoc, posiadający wiele właściwości leczniczych. Aronia jest bogata w witaminy C, E, PP oraz B1, B2 i B6. Co ciekawe, zawiera przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników, a tym samym zmniejszają ryzyko tworzenia się komórek rakowych.

Jakie przetwory z aronii zrobić? przetwory z aronii wlasciwosci

Dobrze znane nam aroniowe przetwory to przede wszystkim dżem i sok z aronii. Bardzo popularny jest sok, który przygotowany w sezonie letnim posłuży nam na długie chłodne wieczory i wspomoże odporność organizmu. Jak go zrobić? Potrzebujemy 3 kg aronii, 1 kg cukru, liści wiśni oraz kwasku cytrynowego do smaku. Sok można przygotować w stalowym sokowniku. Na początku oczyść i umyj owoce, potem wrzuć je do zamrażalnika. Powinny mrozić się przez kilka dni, co pomoże zniwelować ich charakterystyczną cierpkość. Następnie przy przygotowaniu soku do dolnego naczynia sokownika wlej wodę, ustaw na nim część, do której będzie spływał sok, a na samej górze umieść naczynie wypełnione zamrożonymi jeszcze owocami. Dodaj liście wiśni i odrobinę kwasku cytrynowego dla smaku. Przesyp aronię kilogramem cukru i zacznij gotować. Ustaw sokownik na kuchence i gotuj na małym ogniu przez około 1,5 godziny. Sprawdzaj czy w naczyniu znajduje się odpowiednia ilość wody i w razie czego dolewaj. Przy części z wytworzonym sokiem umieszczona jest silikonowa rurka, przez którą odprowadzany jest sok. 

Aronia ma właściwości lecznicze 

Przetwory z aronii to źródło wielu właściwości leczniczych. Aronia przede wszystkim jest bogata w witaminy  C, E, PP oraz B1, B2 i B6. Witamina C pomaga w walce z przeziębieniem, E – nazywana jest witaminą młodości, a witaminy z grupy B dbają o nasze ciało od wewnątrz. Zawiera przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników, a tym samym zmniejszają ryzyko tworzenia się komórek rakowych. Dodatkowo korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i na nadciśnienie.

Sprawdź: Maliny – przepyszne i pełne witamin owoce o leczniczych właściwościach

garneczki.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2022