O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Przedłużono nabór na zieloną energię w gospodarstwie. Ile można zyskać?

nabór na zieloną energię w gospodarstwie

Do 15 marca przedłużono nabór o środki na zieloną energię w gospodarstwie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

Produkcja energii odnawialnej w gospodarstwie pozwala w tani sposób zabezpieczyć potrzeby energetyczne w gospodarstwie rolnym.  Nabór odbywa się na operacje typu Modernizacja gospodarstw rolnych w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych objętego PROW 2014-2020 w obszarze zielona energia w gospodarstwie.

Nabór na zieloną energię w gospodarstwie przedłużony

Pierwotnie termin trwania naboru trwał od 31 stycznia do 1 marca 2023 r. Nabór na zieloną energię w gospodarstwie został jednak przedłużony do 15 marca 2023 r. włącznie. Uzyskaną pomoc można przeznaczyć na inwestycje związane z zainstalowaniem modułów fotowoltaicznych wraz z magazynami energii; instalację pomp ciepła, o ile są one połączone z instalacją fotowoltaiczną oraz systemami zarządzania przepływami energii elektrycznej; dofinansowanie zakupu magazynów na energię elektryczną.

Zobacz też: Fotowoltaika traci na popularności. Ekspert: Pomóc może kryzys ekonomiczny

Magazyny na energię elektryczną umożliwiają magazynowanie i wykorzystywanie energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii (OZE) w godzinach szczytu. Uzależnienie pojemności magazynu energii od mocy modułów fotowoltaicznych ma na celu uniknięcie ryzyka przeciążenia sieci. Wykorzystanie magazynów energii w gospodarstwie  poprawia również opłacalność inwestycji dla rolnika.

Wnioski można składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Dokumenty można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę albo przesyłką rejestrowaną nadaną w polskiej placówce pocztowej. Wnioski można przekazać również w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą.

nabór na zieloną energię w gospodarstwie

MRiRW/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023