Talk icon

Informacje

09-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Przechowywanie płodów rolnych bez obaw o zepsucie – omawiamy sprawdzone sposoby

Przechowywanie płodów rolnych

Przechowywanie płodów rolnych w optymalnych warunkach jest absolutną podstawą do tego, aby zminimalizować ryzyko zaprzepaszczenia wielomiesięcznej pracy w gospodarstwie.

Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na wzniesienie magazynu czy chłodni. Hala namiotowa zaprojektowana od podstaw w oparciu o rzeczywiste potrzeby użytkownika jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy rozsądnie inwestują gotówkę. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, gdzie zamieszczono zbiór przydatnych informacji.

Hale namiotowe w rolnictwie. Jakie rodzaje konstrukcji można wyróżnić?

Hale namiotowe są niedrogie, a zarazem wytrzymałe i niepodatne na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Właśnie dlatego spełnią oczekiwania tych, którzy posiadają ograniczony budżet. Nie bez znaczenia jest również fakt, że powstają one w oparciu o gotowe komponenty, więc wystarczy kilka tygodni, aby obiekt był gotowy do eksploatacji. Przykładowo, marka Łukasiuk specjalizuje się w produkcji i montażu hal namiotowych rolniczych o różnym przeznaczeniu, takim jak:

  • składowanie płodów rolnych,
  • hodowla zwierząt,
  • przechowywanie maszyn rolnych,
  • stadniny i ujeżdżalnie koni.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć nowatorski projekt, który będzie maksymalnie dopasowany do wymagań użytkownika. Wszystko po to, aby osiągnąć oczekiwany poziom funkcjonalności oraz komfortu pracy. Jeden magazyn może zostać wykorzystany do różnych celów. Istnieje możliwość podzielenia go na sekcję. Wielu rolników nie chce wznosić osobnych pomieszczeń do przechowywania płodów rolnych, maszyn czy narzędzi. Nierzadko jest to wynikiem braku środków finansowych czy wolnej przestrzeni. 

Co wyróżnia nowoczesne hale namiotowe do przechowywania płodów rolnych?

Nowoczesna hala namiotowa może stanowić dogodne miejsce do przechowywania zboża czy płodów rolnych. W dużej mierze odpowiadają za to innowacyjne rozwiązania mające na celu usprawnienie realizowanych procesów. Warto podkreślić, że wysokiej klasy konstrukcje stalowe z powodzeniem zastępują budynki murowane i drewniane. Poniżej przedstawiono najważniejsze argumenty "za".

  • Obiekt dopasowany do potrzeb - podczas projektowania hali namiotowej uwzględniane jest to, co będzie w niej przechowywane. Tego rodzaju konstrukcje można łatwo dostosować do wymagań magazynowanego materiału. Warto wspomnieć, że po czasie mogą one zostać rozbudowane o kolejne moduły, co jest szczególnie istotne dla prężnie rozwijających się gospodarstw.
  • Izolacja termiczna - do przechowywania płodów rolnych najczęściej wybierane są hale namiotowe izolowane. Gwarantują one skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami. Sprzyjają magazynowaniu ciepła, co jest niezwykle istotne w obiektach ogrzewanych. Właściwie zaizolowana konstrukcja pozwala ograniczyć ponoszone koszty. Należy dodać, że sprawdza się ona także w upalne dni, kiedy dąży się do obniżenia temperatury wewnątrz magazynu.
  • Solidne posadzki - hala namiotowa może posiadać solidną posadzkę betonową dopasowaną do wysokich obciążeń. Ciężkie maszyny mogłyby doprowadzić do szybkiego uszkodzenia delikatnego podłoża. Jest to kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.
  • Dodatkowy osprzęt - wszystko zależy od wymagań zleceniodawcy. Magazyn może zostać wyposażony w inteligentny system sterowania światłem, temperaturą i wilgotnością; alarmy, ogrzewanie, klimatyzację, a także wiele innych. 
  • Efektywna wentylacja - w przypadku zboża (i nie tylko) priorytetem jest utrzymanie bezpiecznego poziomu wilgotności powietrza. Ogromną rolę odgrywa tutaj sprawna wentylacja mechaniczna, która odpowiada za usunięcie nadmiaru wilgotności z obiektu. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia płodów rolnych, a także powstania toksycznych grzybów czy pleśni.
  • Odporność na czynniki pogodowe - konstrukcje stalowe wymagają nieskomplikowanej konserwacji, dzięki której możliwe jest utrzymanie wysokiej wytrzymałości przez cały okres użytkowania. Namioty do przechowywania płodów rolnych są odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych.

swiatrolnika.info 2023