O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Pryszczyca w Indonezji niepokoi nowozelandzkich hodowców bydła

Pryszczyca

Pryszczyca szaleje w Indonezji, a na produktach wieprzowych w Australii wykryto fragmenty wirusa. Hodowcy z Nowej Zelandii nie kryją niepokoju.

Wykrycie fragmentów wirusa pryszczycy na produktach wieprzowych w Australii jest kolejnym przypomnieniem o potrzebie zachowania czujności. Chociaż fragmenty nie były zaraźliwe, Will Holliday, starszy doradca ds. Bezpieczeństwa biologicznego i dobrostanu zwierząt w Nowej Zelandii, mówi, że należy to potraktować jako ostrzeżenie.

,,Nie” dla zagranicznych gości. Wysokie środki bezpieczeństwa

Holliday zaznacza, że wykryte fragmenty wirusa na wieprzowinie powinny być pobudką dla wszystkich, którzy do tej pory bagatelizowali zagrożenie i czuli się zbyt pewnie. Podkreśla ryzyko nieoczekiwanego wprowadzenia tego wirusa no Nowej Zelandii. Wzywa zatem rolników do przestrzegania dobrych praktyk bezpieczeństwa biologicznego i chociaż ryzyko pojawienia się pryszczycy w Nowej Zelandii jest nadal uważane za niskie, wszyscy muszą zrobić wszystko, aby zapobiec przedostawaniu się pryszczycy do kraju i jej rozprzestrzenianiu.

Ministerstwo Przemysłu Pierwotnego (MPI) zintensyfikowało nadzór na lotniskach, a rolnicy są proszeni o upewnienie się, że są świadomi objawów choroby i że wszystkie rejestry przemieszczania zwierząt i deklaracje zdrowia zwierząt są aktualne.

„Usilnie zalecamy również, aby rolnicy nie zapraszali gości z zagranicy, zwłaszcza z Indonezji, do swoich gospodarstw przez siedem dni po przyjeździe. Pryszczyca jest obecna w turystycznych miejscach, takich jak Bali, gdzie zwierzęta gospodarskie swobodnie wędrują, a buty i sprzęt sportowy mogą sprowadzić chorobę do Nowej Zelandii, gdzie konsekwencje są katastrofalne” – mówi .

Pryszczyca poważnym zagrożeniem. Nowa Zelandia się przygotowuje

Według raportu Heilbron, sektor przetwórstwa i eksportu mięsa, a także hodowcy owiec i wołowiny, łącznie generują rocznie ponad 12 miliardów dolarów dochodu dla Nowej Zelandii. Sektor ten jest największym przemysłem wytwórczym Nowej Zelandii i drugim co do wielkości eksporterem towarów. Zapewnia 92 000 miejsc pracy i 4,6 miliarda dolarów dochodu gospodarstwa domowego.

B+LNZ ściśle współpracuje z Ministerstwem Przemysłu Pierwotnego nad grupą roboczą FMD w celu zwiększenia gotowości, na wypadek gdyby do kraju zawitała pryszczyca. Podkreśla się jednak, że wybuch epidemii jest mało prawdopodobnym scenariuszem. Organizacja wzywa również rząd do zwiększenia nadzoru i egzekwowania karmienia świń pomyjami oraz uznaną trasę ryzyka, jeśli środki graniczne nie będą działać.

Czytaj również:Pryszczyca – niebezpieczna i groźna choroba pyska i racic

Metainfo.ru /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023