Talk icon

Informacje

10-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Protesty rolników w Holandii. Władze grożą użyciem wojska

Protesty rolników

Na sobotę zaplanowane są protesty rolników w Hadze. Ponad 100 tysięcy ludzi będzie demonstrować przeciwko planowanym wywłaszczeniom rolników i polityce władz.

Dodatkowo burmistrz miasta, Jan van Zanen, zagroził protestującym użyciem wojska. Nastąpiło to po ogłoszeniu przez rolników, że na proteście pojawi się 5000 traktorów. Władze miasta wcześniej zakazały używania traktorów podczas demonstracji.

W Hadze odbędzie się wielki protest rolników

Zapowiadany na sobotę protest rolników nie będzie jedynym wydarzeniem, które odbędzie się w mieście na południu Holandii. Protest zapowiedzieli także aktywiści klimatyczni. 

Burmistrz Hagi zagroził, że w celu usunięcia blokad lub traktorów z miasta gotów jest autoryzować sprzęt wojskowy.

„Nie wykluczam użycia środków obronnych, jeśli będzie to konieczne” – powiedział Jan van Zanen

Zaapelował również do rolników, aby nie przyjeżdżali na protest traktorami. Wywołało to wielkie oburzenie i rolnicy ogłosili, że na demonstracji pojawi się 5000 traktorów.

Protesty rolników

W Hadze prawdopodobnie zostanie wprowadzony stan wyjątkowy. Organizacja „Farmers Defense Force” ma nadzieję, że 100 000 osób przyłączy się do protestu. Ponadto aktywiści klimatyczni z „Extinction Rebellion” zapowiedziały, że zablokują autostradę A12 w pobliżu Hagi.

Protesty rolników już dawno wyszły poza sprzeciw wobec ustawy azotowej, która w swoich założeniach doprowadziłoby to do upadku wielu holenderskich gospodarstw rolnych. Obecnie demonstracje skierowane są również przeciwko WEF i innym antydemokratycznym organizacjom.

Zobacz także: Holenderscy rolnicy mają dość! Ubels: Wiele rodzin traci biznes i życie

fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023