Talk icon

Informacje

06-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Protesty rolników: Policja strzelała do rolników w Holandii. NAGRANIE WIDEO

protesty rolników

W Holandii trwają protesty rolników. Wczoraj o 22.40 na drodze Mercurius/A32 w Heerenven policjanci strzelali do rolników w ciągnikach. 

Po tym jak protestujący w Holandii rolnicy w okolicach Heerenven chcieli ominąć traktorami policyjną blokadę, funkcjonariusze otworzyli do nich ogień. Jak donoszą służby, nikt nie odniósł obrażeń, ale trafiony został traktor. Kierowca chciał odjechać z miejsca zdarzenia, ale został ujęty przez policjantów na Jousterweg nieopodal Heerenven.

Protesty rolników w Holandii. Policja strzelała do gospodarzy

Po tym jak policja otworzyła ogień do rolników, droga została zablokowana. Służby prowadzą śledztwo. Na nagraniu dokładnie widać moment, w którym policjant wyciąga broń, bierze na cel traktor i oddaje w jego kierunku dwa strzały.

Protesty rolników przeciw fatalnej polityce

Rolnicy protestują przeciwko planom azotowym rządu, który obarcza gospodarzy winą za zanieczyszczenie środowiska. Władze uważają, że na terytorium Królestwa Niderlandów należy ograniczyć liczbę gospodarstw hodowlanych, a co za tym idzie, zredukować liczbę samych zwierząt. Rolnicy są sfrustrowani postawą władz i nie mają zamiaru rezygnować z działalności gospodarczej, która od lat stanowi ich źródło utrzymania. Holenderscy gospodarze są aktywnie wspierani przez kolegów i koleżanki z Polski.

Rolnicy twierdzą, że w ich państwie funkcjonuje wiele branż znacznie silniej oddziałujących na środowisko niż ma to miejsce w przypadku sektora rolnego. Za przykład podają oni przedsiębiorstwa chemiczne, spółki lotnicze czy holenderski przemysł. Po stronie rolników stanęła część parlamentarzystów, związki branżowe oraz – oczywiście – sami gospodarze.
Blokady trwają od kilku dni i są dotkliwie odczuwalne. Holenderskie media donoszą, że na sklepowych półkach widoczne są braki wielu towarów, które zwyczajowo do sklepów dostarczali gospodarze. 

protesty rolników

Kolejna z serii manifestacji

Już w 2019 roku odbył się pierwszy znaczący protest rolników w Holandii. Wówczas około 10 tysięcy osób wybrało się do Hagi, by protestować przeciwko obarczaniu rolników winą za zanieczyszczenia środowiska czy niewłaściwą gospodarkę odpadami. Wówczas manifestację licznie wspierali polscy rolnicy. 

Aktualne protesty rolników – jak w pierwszych dniach blokad podawały holenderskie media – popiera 45 procent obywateli Królestwa Niderlandów.

Czytaj także: Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

nieuweoogst.nl/Fot. FDF

swiatrolnika.info 2023