O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Protesty rolników nabiorą tempa? Solidarność RI chce spotkania z Morawieckim

Protesty rolników

Czy protesty rolników nabiorą tempa w najbliższych dniach? Według zapowiedzi Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” mogą one objąć cały kraj.

Prezydium związku poinformowało, że w pełni wyraża solidarność z protestującymi w tych dniach rolnikami zarówno na wschodniej granicy kraju, jak i członkami Solidarności RI województwa zachodniopomorskiego. Dodatkowo podczas spotkania z liderami innych organizacji rolniczych złożono wniosek o pilne spotkanie z Premierem Mateuszem Morawieckim.

Protesty rolników odbędą się w całym kraju?

Jak informuje Solidarność RI na swoim profilu na Facebooku, protesty rolników w województwie zachodniopomorskim są zapowiedzią protestów w całym kraju.

“W najbliższych dniach do Solidarności RI woj. zachodniopomorskiego dołączą kolejne województwa: (dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, lubelskie, lubuskie, świętokrzyskie)” – przekazano.

Jednocześnie podczas spotkania liderów rolniczych organizacji związkowych i samorządu rolniczego został złożony wniosek o pilne spotkanie z Premierem Mateuszem Morawieckim. Związkowcy oczekują również natychmiastowego wypełnienia zobowiązań ustalonych podczas spotkania z ministrem rolnictwa. 

“Oczekujemy natychmiastowego wypełnienia zobowiązań MRiRW Henryka Kowalczyka po spotkaniu w dniu 10 stycznia. Dostrzegamy wypełnienie jednego z postulatów w kwestii ceny nawozów jedynie w połowie zakresu. Doceniamy te działania, jednak oczekujemy dalszej obniżki cen do poziomu wskazanego na spotkaniu w dniu 10 stycznia i możliwości kredytowania przez Krajową Grupę Spożywczą” – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku. 

Zobacz także: Protesty rolników się odbędą? Mieczaj: Daliśmy ministrowi czas i nic nie zrobił

Realizacja złożonych postulatów zdaniem Prezydium Solidarności RI powinna być priorytetem dla rządu. 

“Zezwolenie na niekontrolowany import zbóż (europejskich agroholdingów) z Ukrainy doprowadziło do sytuacji, w której polskie rolnictwo znalazło się w kryzysie niespotykanym od kilkunastu lat” – dodał związek rolników.

Poinformowano również, że zapowiedziane protesty rolników są odpowiedzią na zwłokę w realizacji tarczy antykryzysowej w rolnictwie.

“Polscy rolnicy dziś przed rozpoczęciem sezonu wiosennego podejmują trudne decyzje finansowe w swoich gospodarstwach, dalsza zwłoka w realizacji tarczy antykryzysowej w rolnictwie doprowadzi do fali bankructw polskich gospodarstw rodzinnych. Dlatego zgodnie ze Statutem Związku podejmujemy działania w obronie polskich rolników” – zaznaczył związek.

Protesty rolników

fot.Facebook

swiatrolnika.info 2023