Talk icon

Informacje

29-09-2020

Autor: Adam Szewczyk

Protest rolników w Warszawie już jutro! Sprzeciwiają się haniebnej ,,Piątce dla zwierząt”!

Protest rolników

Już jutro w centrum Warszawy odbędzie się kolejny protest rolników przeciwko szkodliwej i uderzającej w polskie rolnictwo ustawie ,,Piątka dla zwierząt”. Ustawę krytykują rolnicy, politycy i prawnicy. Część z nich nazywa projekt ,,niekonstytucyjnym bublem”. Organizatorzy protestów domagają się wycofania projektu i proszą Andrzeja Dudę o spotkanie. Jeśli protest nie przyjniesie skutku, rolnicy wzmocnią swoje działania.

Protest rolników w Warszawie

Już w środę o godzinie 10:00 na Placu Trzech Krzyży rozpocznie się kolejny protest rolników. Rolnicy manifestować będą swój sprzeciw wobec tak zwanej Piątki dla zwierząt, którą forsuje Prawo i Sprawiedliwość. Przypomnijmy, że nowa ustawa PiS przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego oraz zwiększenie uprawnień dla organizacji antyhodowlanych. Zapowiedziany przez partię rządzącą zakaz oznacza koniec dobrze prosperującej branży i likwidację wielu polskich hodowli oraz wzrost bezrobocia. Ustawa jest szeroko krytykowana przez polityków i rolników.

Komentarz do nowej ustawy przygotowali prawnicy z Instytutu Ordo Iuris. Ich zdaniem ,,Piątka dla zwierząt” wymaga legislacyjnego dopracowania, by uniknąć nadużyć. Co więcej, ustawa w takim kształcie jest sprzeczna z prawem. Eksperci zauważają, że jest niezgodna zarówno z polską Konstytucją, jak i prawem Unii Europejskiej.

Jutrzejszy protest rolników będzie już kolejnym przeciwko szkodliwej ustawie. Wcześniejszy odbył się w Warszawie przed przegłosowaniem ustawy przed Sejm. Demonstranci zebrali się pod siedzibą partii rządzącej oraz Sejmem i domagali się, by ,,Piątka dla zwierząt” trafiła do kosza. Wznoszono okrzyki ,,Kaczyński – zdrajca wsi!” czy ,,Zdrada, zdrada PiS!”. Doszło również do przepychanek z policją.

Odszkodowania za likwidację hodowli futrzarskich – jak to było Europie? PEŁNA LISTA

Protest rolników wspierają politycy PSL i Konfederacji

Protest rolników ma być również wyrazem solidarności

Protest rolnikow

z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, który sprzeciwił się ustawie forsowanej przez jego partię. Wszystko wskazuje na to, że ministra za stanie po stronie rolników czeka dymisja. Ardanowski pytany o tę sprawę stwierdził, że nie ma nic sobie do zarzucenia. W środę rolnicy przejdą pod Sejm, następie pod pałac prezydencki.

Przybędziemy bardzo pokojowo, ale to jednak od rządzących będzie zależało, czy kolejne protesty będą protestami pokojowymi. Na tę chwilę chcemy prosić pana prezydenta o spotkanie i o to, żeby nas wysłuchał, o to, żeby stanął po stronie rolników.

– tłumaczy Szczepan Wójcik z Instytutu Gospodarki Rolnej.

Szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych  Sławomir Izdebski poinformował, że wniosek o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą został już przekazany do Kancelarii Prezydenta. Obecnie ustawa jest w Senacie, ale to właśnie od Andrzeja Dudy będzie zależeć ewentualne weto.

Rozmawiałem z panią Haliną Szymańską. Wniosek poszedł mailem i otrzymałem informację, że jak do tej pory prezydent nikomu nie odmówił, jeżeli chodzi o ten ostatni czas. Nic nie wskazuje na to, żeby odmówił.

– zaznacza Sławomir Izdebski.

Protest rolników wspierany jest również przez Ludowców z Koalicji Polskiej oraz działaczy Konfederacji. Posłowie PSL zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o weto.

Tak, popieramy rolników, będziemy ze wszystkich sił też bronili ich interesów w Senacie.

– zapewnia Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Z kolei Konfederacja powtarza, że nowa ustawa PiS to tak naprawdę zdrada polskiej wsi.

Jeżeli to powróci, to wszyscy aktorzy obecnej większości rządzącej będą odpowiadali za upadek polskich gospodarstw, za zubożenie polskich rolników.

– podkreśla poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.  

Rolnicy zapowiadają, że jeśli ich protest nie przyniesie efektu, to wzmocnią swoje działania. Niewykluczone są między innymi dalsze protesty rolników, marsze gwiaździste traktorów na Warszawę, blokady głównych dróg w całym kraju, a także zielone miasteczko.

radiomaryja.pl

swiatrolnika.info 2022