Informacje
05-01-2023
W drugiej połowie stycznia odbędzie się ogólnopolski protest rolników, zorganizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych „SOLIDARNOŚĆ".
Związkowcy przedstawili już listę postulatów, którą to złożyli w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Postulują między innymi wstrzymanie niekontrolowanego importu zboża z Ukrainy, a także zwiększenia kontroli granicznych. Zwrócili się również z postulatem zawieszenia założeń Zielonego Ładu i domagają się pilnego spotkania z Premierem Morawieckim.
Protest rolników już 17 stycznia
Już 17 stycznia odbędzie się ogólnopolski protest rolników. NSZZ Rolników Indywidualnych „SOLIDARNOŚĆ" przedstawiło swoje postulaty. Związkowcy domagają się objęcia nadzorem Prokuratora Generalnego postępowania prowadzonego w sprawie rolników z Piotrkowa Trybunalskiego.
Przypomnijmy, że na początku grudnia 2021 roku policjanci z łódzkiej KWP wczesnym rankiem zatrzymali na terenie powiatu piotrkowskiego łącznie 23 osoby. Wśród nich znalazło się 4 lekarzy weterynarii oraz 19 hodowców trzody chlewnej. Poszczególne osoby miały zostać wyciągnięte prosto z łóżek, zakuto ich w kajdanki oraz przeprowadzono rewizję ich domów. Wyżej wymienieni zostali zatrzymani w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości popełnianych przez lekarzy weterynarii uprawnionych do wystawiania świadectw zdrowia zwierząt. Sam fakt zatrzymania jak i metody, dzięki którym zatrzymano rolników zbulwersowały hodowców trzody z Solidarności Rolników Indywidualnych.
Zobacz też: Jest odpowiedź Zarządu KRIR ws. zatrzymania rolników z powiatu piotrkowskiego
Związkowcy sprzeciwiają się również niekontrolowanemu napływowi zbóż do Polski z Ukrainy. Postulują wprowadzenie kaucji na zboże wjeżdżające do Polski oraz utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub granic krajów trzecich, a w przypadku takich możliwości stworzenie systemu konwojów tranzytowych (monitoring pojazdów GPS do miejsca docelowego). Protestujący chcą również rozszerzenia kompetencji IJHARS, umożliwiających kontrolowanie punktów skupu zbóż i innych podmiotów skupujących płody rolne. Rolnicy domagają się też natychmiastowego uruchomienia skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej, rocznej cenie GUS
Ochrona gospodarstw rodzinnych
Związkowcy organizujący protest rolników chcą także zawieszenia na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami, celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa. Ponadto domagają się wprowadzena klauzuli ochronnej przez KE na podstawie rozporządzenia UE 870/2022 oraz wprowadzenia programu oddłużeniowego dla rolników, którzy nie ich winy popadli w zadłużenie, gdy z obecne programy są niewystarczające. Pomóc w tej sprawie miałoby także wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników.
Rolnicy apelują też o utrzymanie opłacalności produkcji rolnej poprzez wprowadzenie paliwa rolniczego na wzór krajów UE oraz obniżenie cen nawozów azotowych około 2500 zł. Związkowcy chcą również wprowadzenia wakacji kredytowych i obniżenia oprocentowania kredytów rolniczych oraz wprowadzenia kredytów niskooprocentowanych maksymalnie 2% (na przykładzie kredytów mieszkaniowych) na bezpośrednią produkcję rolną. Protestujący walczą również o zmniejszenie poziomu cen energii dla gospodarstw rolnych oraz (małych u średnich) zakładów przetwórczych.
Lista postulatów została złożona w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi. Związkowcy domagają się pilnego spotkania z Premierem Mateuszem Morawieckim, najpóźniej do 10 stycznia 2023.