O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Program do rozliczania PIT - wszystko, co warto wiedzieć o rozliczeniu w roku 2023!

Rozliczenie ePIT

Koniec roku to nie tylko czas podsumowań, wpisywania postanowień na nowy rok, ale też zbliżający się moment rozliczania z fiskusem. Warto przyjrzeć się temu bliżej, zważywszy na to, że data upływa wraz z końcem kwietnia, a w tym przypadku - 2 maja 2023. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób rozliczyć się w tym roku. Czy trzeba będzie zgłosić się bezpośrednio do urzędu skarbowego? A może wystarczy złożyć wypełnione rozliczenie w formie elektronicznej, bez wychodzenia z domu? Sprawdź, jak wyglądają obecnie rozliczenia oraz co trzeba wiedzieć, aby nie popełnić żadnych błędów!

  1. Rozliczenie ePIT — do kiedy i gdzie? 
  2. PIT 2022 - jakie najważniejsze zmiany zostały wprowadzone?
  3. Jak rozliczyć PIT — różne sposoby na złożenie zeznania podatkowego
  4. Rozlicz swój PIT w bardzo prosty sposób! 
  5. Sprawdź zalety płynące z wykorzystania programu komputerowego

rozliczenie ePIT

Rozliczenie ePIT — do kiedy i gdzie? 

Osobisty podatek dochodowy, w skrócie PIT, zwykle dotyczy tych osób, które w ciągu poprzedniego roku kalendarzowego otrzymywały wynagrodzenie z różnych tytułów. Najczęściej chodzi o umowę o dzieło, umowę zlecenie, umowę o pracę, ale też prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, renty czy emerytury. PIT należy złożyć także wtedy, gdy dochód jest wynikiem wykonywania wolnego zawodu. Jak widać, podatek ten dotyczy szerokiego grona osób, możliwe, że także i Ciebie! Nic więc dziwnego, że rok rocznie spore grono osób musi wybrać formę rozliczenia, skontaktować się z księgową lub doradcą podatkowym i dowiedzieć się, co w takim rozliczeniu PIT umieścić. Obecnie jednak sporo ułatwiają elektroniczne wnioski. Po zalogowaniu się do odpowiedniego programu można zobaczyć, że zawiera on podstawowe informacje o naszych zarobkach. 

Do kiedy PIT? Rozliczenie PIT 2023 musi zostać złożone w nieprzekraczalnym terminie do 2 maja 2023 roku. Ważne jest przypilnowanie daty, ponieważ zdarza się, że ktoś spóźni się kilka dni i musi zapłacić sporo odsetek. Co ważne, zeznanie podatkowe PIT 37, jak i PIT 28 czy PIT 2 należy złożyć w odpowiadającym miejscu zamieszkania urzędzie. 

rozliczenie ePIT

PIT 2022 - jakie najważniejsze zmiany zostały wprowadzone?

Obecnie pod uwagę należy wziąć pewne zmiany w związku z podatkiem. Od 2022 roku podwyższona została kwota wolna od podatku, a choć przepisy weszły w lipcu, zmiana ta obejmuje cały rok podatkowy. Ponadto zaliczka na podatek została zmniejszona. Zamiast 17%, odprowadzać należy tylko 12%. Sprawia to, że w roku 2023 można zyskać spory zwrot podatku w związku z wysoką nadpłatą. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój e PIT zostanie odpowiednio rozliczony, koniecznie skorzystaj z popularnych obecnie sposobów. Zmianie uległa również składka zdrowotna 2023 - obecnie wynosi 9% dochodu w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.

Jak rozliczyć PIT — różne sposoby na złożenie zeznania podatkowego

Jak się obecnie rozlicza PITy? Istnieje kilka niezawodnych sposobów. Można zrobić to ręcznie, jednak nie jest to już tak popularne. Współcześnie znacznie prężniej działa e urząd skarbowy, aniżeli tradycyjny urząd, do którego mało kto zagląda. Nie trzeba też wypełniać wniosku, a następnie odsyłać go pocztą — jest to zbędne. Ministerstwo Finansów prezentuje doskonałe rozwiązanie, czyli Twój e-PIT. Nie musisz nawet wypełniać druku — wystarczy, że zalogujesz się na platformie i zaakceptujesz widniejący tam gotowy i wypełniony druczek. Ale nie musisz jedynie go zaakceptować. Możesz modyfikować istniejące tam informacje, a także odrzucić gotową deklarację i wypełnić ją na nowo. Kiedy warto odrzucić ePITy? W momencie, kiedy chcesz dopisać przysługującą Ci ulgę, a jej tam nie ma lub numer KRS, na który chcesz przelać 1% swojego podatku.

Zobacz też: Jak zapłacić podatek PIT?

Rozlicz swój PIT w bardzo prosty sposób! 

Chcąc rozliczyć podatek drogą internetową, można nie tylko zaoszczędzić czas, ale również nerwy. Program do rozliczania PIT to coś, z czego możesz śmiało korzystać, jako podatnik. Możesz go wykorzystać do automatycznego wysłania deklaracji, jak i do zmodyfikowania znajdujących się w nim informacji. Na stronie podatki gov znajdziesz więcej cennych informacji, a także poradnik, jak dokładnie wypełnić deklarację oraz wysłać ją do urzędu. Z pewnością warto mieć przy sobie najważniejsze dokumenty, czyli dowód osobisty, na którym widnieje numer PESEL oraz PIT 11, z którego jasno wynika, ile wynosi dochód podatnika, jak dużą sumę przeznaczono na podatek, itp. Pracując na umowę o pracę, zlecenie czy dzieło, PIT 11 powinno się otrzymać w lutym. Pracodawcy mają czas dokładnie do końca miesiąca, aby wywiązać się z tego obowiązku.

Sprawdź zalety płynące z wykorzystania programu komputerowego

Korzystając ze specjalistycznych programów, można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Nie trzeba brać dnia wolnego w pracy, aby wybrać się specjalnie do urzędu skarbowego. Często mamy też wątpliwości, czy poprawnie rozliczamy podatek. Taki program rozwiewa wątpliwości. Nie pozwala wpisać błędnych kwot w złe rubryki. Program ten zapewnia maksymalną poufność i ochronę danych. Każdy użytkownik może czuć się maksymalnie bezpiecznie, korzystając z rządowych programów. Jak widać, rozliczenie PIT nie musi byc wcale trudne ani skomplikowane.

swiatrolnika.info 2023