Talk icon

Informacje

02-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Prognoza pogody na wrzesień. Po ciepłym początku nastąpi ochłodzenie

Prognoza pogody na wrzesień

Jak podaje prognoza pogody na wrzesień IMGW, czeka nas słoneczna złota polska jesień. Możemy spodziewać się jeszcze jednego ciepłego tygodnia.

,,Wrzesień będzie kolorowy, drzewa i krzewy opromienione słońcem przybiorą różne barwy. W przyszłym tygodniu jeszcze ciepło, nawet 28 stopni Celsjusza, ale później już coraz chłodniej” – mówi Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wrzesień przyniesie kilka ciepłych dni i szybkie ochłodzenie

"Natura przygotowała nas do trochę chłodniejszych wrześniowych temperatur. Od kilku dni noce i poranki zrobiły się chłodne, nawet można powiedzieć, że zimne. W czwartek temperatura mierzona przy gruncie wyniosła w Białymstoku i Siedlcach tylko 3 st. C" – zwraca uwagę Droździoł.

Niestety każda z kolejnych dekad miesiąca będzie chłodniejsza. "W pierwszej dekadzie możemy liczyć jeszcze na temperaturę maksymalną dochodzącą do 26 st. C, a lokalnie nawet może być 28 st. C. Taką temperaturę prognozujemy na przyszły tydzień. Tym najcieplejszym dniem będzie prawdopodobnie wtorek, jednak nie w całej Polsce, lecz na zachodzie kraju" – wyjaśnia.

Natomiast druga dekada – jak mówi prognoza pogody na wrzesień Centrum Modelowania Meteorologicznego – ma być chłodniejsza – maksymalnie od 12 do 22 st. C., a minimalnie może to być od zaledwie 4 do 13 st. C.

Ostatnia dekada września jeszcze chłodniejsza z temperaturą maksymalną od 10 do 20 st. i minimalną od 1 do 12 stopni Celsjusza.

Jak przypomina Droździoł, wrzesień przyniesie także szybkie skracanie długości dnia. W Warszawie między pierwszym a trzydziestym dniem tego miesiąca dzień będzie krótszy aż o jedną godzinę i 55 minut. Ludzie to odczują zwłaszcza o poranku.

Prognoza pogody na wrzesień

Prognoza pogody na wrzesień bez niespodzianek 

"Średnia temperatura powietrza powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991–2020. To znaczy, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych, obserwowanych w tych latach" – mówi Droździoł.

Tłumaczy, że aby ocenić, które z wrześni były typowe dla ostatnich 30 lat bierze się pod uwagę dane dotyczące temperatur z ostatnich 30 wrześni. "Sortujemy je od najniższej średniej temperatury, jaką zanotowano w tym miesiącu, do najwyższej. Powstaje swego rodzaju drabinka, w której 10 wrześni z najniższą temperaturą to miesiące poniżej normy, 10 środkowych, to wrześnie z temperaturą w normie i 10 najcieplejszych, jest powyżej normy" – wyjaśnia.

Prognoza pogody na wrzesień wskazuje, że średnia miesięczna temperatura będzie się kształtować w przedziale między 13,3 a 14,9 st. Celsjusza. Oznacza to, że dziewiąty miesiąc w roku będzie typowy jak na tę porę.

Średnia opadów we wrześniu również ma być w normie, czyli dla centralnej Polski prognozowane są opady między 32,1 mm, a 59,7 mm na metr kwadratowy.

Czytaj również:Rekordowy poziom morza i powodzie tysiąclecia. Niepokojące dane

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022