Talk icon

Informacje

04-11-2021

Autor: Michał Rybka

Prof. Mielczarski: Globalne ocieplenie to wielki biznes

Globalne ocieplenie

Prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej był gościem programu „Polski Punkt Widzenia” na antenie Telewizji Trwam. Dyskutowano o tym jak globalne ocieplenie w pewnych kręgach, może stać się lukratywną narracją polityczną.

Prof. Władysław Mielczarski zauważył, że na całym świecie, a także w Polsce powstała narracja, czerpiąca finansowe korzyści w związku z tematem ocieplenia klimatu.

Światu narzucono pewną narrację o ociepleniu klimatu, która wynika z relacji biznesowych. Na globalnym ociepleniu klimatu świetnie się zarabia. W tym momencie ta narracja wszystko zdominowała. Jest to wielki biznes, z którym mamy do czynienia także w Polsce.

– powiedział prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej we wtorkowym programie „Polski Punkt Widzenia” w Telewizji Trwam.

Prof. Mielczarski: Globalne ocieplenie to robienie “zielonej wody z mózgu”

Profesor zaznaczył, że to głównie zachodnie koncerny technologiczne inwestują kapitał w sprzęt, który będzie wytwarzał energię zieloną.

Koncerny komputerowe niewiele na tym zarabiają. One uprawiają „green washing”. Kiedyś było powiedzenie „robienie wody z mózgu”. Teraz robi się to samo, ale ta woda jest zielona. Na ociepleniu klimatu zarabiają firmy z Europy Zachodniej.

– dodał.globalneocieplenie2 04.11.21

Gość TV Trwam podkreślił, że współczesne społeczeństwa nie wyobrażają sobie życia bez energii elektrycznej.

Jako społeczeństwo i gospodarka uzależniliśmy się od energii elektrycznej. Aby społeczeństwo mogło funkcjonować, to energia elektryczna musi być dostarczana 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Bez przerwy. Teraz możemy zastanowić się, które elektrownie są w stanie zapewnić nam ciągłość dostaw energii elektrycznej. Są tylko 3 takie elektrownie: węglowa, gazowa i atomowa. Żadne inne elektrownie nie są w stanie pracować w sposób ciągły.

– zaznaczył naukowiec z Łodzi.

Unia Europejska bezustannie forsuje projekt neutralności klimatycznej w całej Europie

Naukowiec Politechniki Łódzkiej zwrócił uwagę na to, że Europa produkuje tylko 8 proc. dwutlenku węgla.

Wszystkie gospodarki europejskie produkują tylko 8 procent dwutlenku węgla. Gdybyśmy zredukowali emisję do 4 procent, to wciąż pozostają wysokoemisyjne Chiny, Indie, Brazylia i Rosja. Dlaczego podczas szczytu klimatycznego COP26 nie ma przedstawicieli Chin, Indii i Rosji? To spotkanie jest bezskuteczne. (…) Proszę zwrócić uwagę, jakie emisje powoduje COP26. Przyleciały setki samolotów, prezydent Joe Biden przyjechał w kolumnie 85 samochodów. Ile dwutlenku węgla jest emitowane w związku ze szczytem klimatycznym w Glasgow?

– zakończył swoją wypowiedź prof. Władysław Mielczarski na antenie TV TRWAM.

Zobacz też: Paweł Sałek: Fit for 55 to program trudny do zrealizowania

radiomaryja.pl/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023