O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-06-2022

Autor: Jacek Podgórski

Prof. Jan Szyszko będzie miał swój pomnik. „To najwybitniejszy minister”

jan szyszko

Były minister środowiska, śp. profesor Jan Szyszko ma swój pomnik. Stanął on w Parku Szubianki w Jarocinie i ma 2,5 metra.  

To jest człowiek, który najwięcej zrobił dla ochrony środowiska w Polsce po II wojnie światowej – powiedział w czwartek burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. Jak dodał, wielkopolski Jarocin jest najlepszym przykładem inwestowania w ochronę środowiska, więc jest najodpowiedniejszym miejscem dla upamiętnienia zmarłego w 2019 r. prof. Szyszki.

Jarocin ekologiczny

"W takim miasteczku jak Jarocin, w działania proekologiczne, gospodarkę wodno-ściekową i śmieciową w ciągu minionych 20 lat zainwestowaliśmy ponad pół miliarda złotych” – podkreślił burmistrz. Dodał, że gospodarka odpadowa w Jarocinie jest obecnie na najwyższym poziomie w Europie.

"Poziom odzysku fosforu przy oczyszczaniu ścieków mamy taki, jaki będzie wymagany w UE w 2035 r. i to przy najniższych cenach w Wielkopolsce. W tej chwili inni mogą się od nas uczyć, jak należy dbać o środowisko” – wskazał burmistrz.

Prof. Jan Szyszko ma swój pomnik

Pierwotnie pomnik miał stanąć w parku zdrojowym w miejscowości Wysowa Zdrój w Małopolskiem. Inicjatywa budowy pomnika wyszła od Fundacji dla Niepodległej, która zrzesza leśników i zajmuje się upamiętnianiem dziejów polskiej niepodległości i postaci ważnych dla kraju i leśnictwa. Wójt gminy Uście Gorlickie wycofał się z pomysłu, kiedy sprawa wywołała kontrowersje. Zaproponowano więc, by 2,5-metrowy pomnik z brązu postawić w Jarocinie.

Włodarz Jarocina powiedział, że od razu się na to zgodził, ponieważ "profesor Szyszko to najwybitniejszy minister". "Jest wzorem dla innych, jak postępować i pracować dla kraju, a dopiero później dla sondaży i popularności” – oświadczył Pawlicki.

Dodał, że nie miał zaszczytu osobiście poznać profesora. "To jest człowiek, który najwięcej zrobił dla środowiska po II wojnie światowej. Moim zdaniem niesłusznie hejtowany przez tych, którzy wiedzę o przyrodzie skończyli na podstawówce” – ocenił Pawlicki.

Zdaniem włodarza Jarocina minister Jan Szyszko podjął bardzo odważną walkę ze szkodnikiem drzew w Puszczy Białowieskiej. „Został za to zhejtowany i dzisiaj drzewa w puszczy umierają. On wiedział, że wycinka jest jedynym sposobem, żeby obronić puszczę –  dodał Pawlicki.

Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 27 czerwca.

jan szyszko

Kim był prof. Jan Szyszko?

Prof. Jan Szyszko zmarł 9 października 2019 r. w wieku 75 lat. Był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji. Od początku lat 90. był działaczem Porozumienia Centrum. Do PiS wstąpił w 2001 roku.

W rządzie PiS – najpierw Beaty Szydło, potem w pierwszych dniach, gdy premierem został Mateusz Morawiecki - Szyszko był szefem resortu środowiska (od 16 listopada 2015 roku do 9 stycznia 2018 r.). Formalnie kierował tym ministerstwem trzykrotnie i był pod tym względem rekordzistą. Po raz pierwszy w rządzie Jerzego Buzka (od końca 1997 roku do połowy października 1999); po raz drugi w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (w latach 2005-2007). Jan Szyszko został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej".

Czytaj także: Jan Szyszko nie żyje. Były minister miał 75 lat

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023