Talk icon

Informacje

06-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkty drobiowe z Brazylii rozwijają swoją sprzedaż w Egipcie

Produkty drobiowe

W 2020 roku brazylijskie firmy po wielu latach starań otrzymały zgodę aby eksportować gotowe do spożycia produkty drobiowe na rynek egipski. Był to duży sukces dla Brazylii, ponieważ kraj ten mógł do połowy 2020 roku sprzedawać wyłącznie na egipskim rynku całe kurczaki (Egipt był historycznie głównym rynkiem w segmencie całych kurcząt).

Produkty drobiowe – Brazylijczycy częściowo rozczarowani początkowymi wolumenami dostaw do Egiptu

Przetworzone termicznie mięso kurcząt mogło rozpocząć wysyłać 40 brazylijskich zakładów, które posiadały wcześniej akredytację na wywóz całych kurczaków do Egiptu. Zgoda obejmowała takie produkty drobiowe jak nuggetsy, konserwy z kurczaka, kiełbaski z kurczaka i mortadela z kurczaka. Zezwolono również na sprzedaż przetworzonego produktu z indyka o wysokiej wartości dodanej znanego w Brazylii jako „blanquet”.

Po blisko rocznej wymianie handlowej obejmującej przetworzone produkty drobiowe, Brazylijczycy nie są jednak do końca zadowoleni z osiąganych wyników. Od początku 2021 roku do sierpnia brazylijski eksport wyniósł 650 ton tego rodzaju produktów. Mimo, że osiągane wskaźniki mają wartość dodatnią i perspektywy są dobre, południowoamerykańskie przedsiębiorstwa uważają, że mogłoby być znacznie lepiej gdyby nie egipskie standardy dotyczące 90-dniowego okresu przydatności do spożycia.

Czytaj też: Globalny rynek drobiu nadal odczuwa niepewność przyszłości

Produkty drobiowe – Brazylia negocjuje z Egiptem przedłużenie przydatności do spożycia dla swoich towarów

Brazylia opowiada się za wydłużeniem tegoProdukty drobiowe 02 okresu, co umożliwiłoby zwiększenie sprzedaży. 90-dniowy termin zdecydowanie komplikuje eksport. Firmom brazylijskim jest trudno dotrzymać tego wymogu jeśli chodzi o przetworzone produkty drobiowe, ponieważ wysyłany towar pozostaje na statkach płynących do Egiptu przez 30-40 dni. Gdyby nie ta bariera, nastąpiłaby znacznie wyższa dynamika wzrostu sprzedaży.

W związku z tym, produktem, który w największej ilości trafia na egipski rynek jest mięso w puszkach (konserwy), które cieszy się dużą popularnością w kraju arabskim. Brazylia ma jednak ogromne nadzieje, że poradzi sobie z nowymi wyzwaniami w Egipcie i mimo, że obecne wolumeny w jakich trafiają produkty drobiowe pozostawiają wiele do życzenia, to jednak najważniejszym wskaźnikiem pozwalającym patrzeć z optymizmem w perspektywie długoterminowej, jest wysoki popyt.

Istnieje perspektywa negocjacji i podobno kwestia ta został już ujęta w programie dwustronnych rozmów Brazylia-Egipt na szczeblu rządowym. Jeśli chodzi o segment całych kurczaków, po sierpniu 2021 roku ich sprzedaż wyniosła 27,5 tysiąca ton w porównaniu z 50 tysiącami ton w takim samym okresie roku 2020. Tak dużą ujemną korektę w wysyłkach rok do roku Brazylijczycy tłumaczą negatywnym wpływem czynników biurokratycznych w związku ze zmianą certyfikacji halal, które nastąpiły w kraju arabskim. Egipt był historycznie piętnastym największym rynkiem zbytu dla drobiu z Brazylii, a Brazylia jest dla nich głównym dostawcą. Trzeba pamiętać, że Brazylia jest największym na świecie eksporterem drobiu halal pokrywając zapotrzebowanie w takich krajach jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

kipdip.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023