O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Produkcja rozsady papryki dla własnych potrzeb w Twoim gospodarstwie

Produkcja rozsady papryki

Produkcja rozsady papryki trwa około dwa miesiące. Nasiona powinno się wysiewać pod koniec lutego, do maksymalnie 14 marca.

Wysiewając paprykę należy użyć kwalifikowanych nasion, gdyż te, które pozyskujemy z owoców papryki mogą być zainfekowane patogenami grzybowymi. Przed siewem nasiona należy zaprawić przeciwko chorobom grzybowym. Jednak z uwagi na niewielką ilość nasion potrzebnych do wysiewu nie jesteśmy w stanie odmierzyć precyzyjnie minimalnych ilości zaprawy. Dlatego też powinno się starać o zakup nasion zaprawionych, którego dokonuje firma nasienna. Zaprawione nasiona wówczas maja kolor różowy.

Kiełkowanie nasion papryki

Niestety, produkcja rozsady papryki to proces czasochłonny. Nasiona papryki kiełkują długo i nierównomiernie, nawet do 20 dni. Możemy przyśpieszyć wschody nasion papryki przez moczenie ich przez dwie doby przed siewem w wodzie o temperaturze 25–30°C. W takim przypadku zaprawianie nasion należy zrobić po ich osuszeniu. Moczenie nasion przyśpiesza wzrost o parę dni.

Dzięki porowatym ściankom donice te zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza, redukują stres związany z procesem przesadzania oraz doskonale zatrzymują i odprowadzają wilgoć, dzięki czemu korzenie mogą rosnąć w dowolnym miejscu podłoża. Powinny być wypełnione podłożem uprawowym i wyściółką, taką jak SWB Ceres International. Jest to zalecane podłoże dla gatunków o wyższych wymaganiach pokarmowych takich jak: kalafior, pomidor, papryka. Podłoże to powstało na bazie silnie oczyszczonego włókna kokosowego, osiewanego torfu wysokiego frakcji 0-7mm, piasku, perlitu w odpowiednio dobranej ilości z dodatkiem nawozów mineralnych, pH 5,5-6,5. Substrat ten dzięki frakcji 0-7 mm zapewnia bardzo dobrą styczność nasion z podłożem.

Produkcja rozsady papryki – po wschodach

Produkcja rozsady papryki trwa dalej. Około 2 tygodnie po wykiełkowaniu siewek, kiedy w sadzonkach rozwinęły się liścienie i zaczęły mieć pierwsze liście, przesadziliśmy sadzonki do większych pojedynczych doniczek torfowych o wymiarach 8 cm x 8 cm. Wspomniane podłoże wsypujemy do większych doniczek, a sadzonki przenosimy do małych doniczek.

Największą zaletą doniczek torfowych jest to, że rozpuszczają się one po umieszczeniu w docelowej doniczce i posadzeniu w podłoże tunelu foliowego czy gruntu otwartego dzięki temu system korzeniowy nie ulega uszkodzeniu jak przy tradycyjnym pikowaniu i sadzeniu gotowej rozsady w polu.

Pielęgnacja rozsady papryki polega na podlewaniu i nawożeniu. Rozsada przygotowana do sadzenia powinna być krępa, z dobrze przerośniętą bryłą korzeniową, korzenie muszą być zdrowe i białe, rośliny nie mogą być wybiegniete. Na 2 lub 3 dni przed sadzeniem, aby ułatwić roślinom przyjmowanie się, rozsadę podlewamy 1% roztworem saletry amonowej. Nie zaleca się jednak prowadzić takiego nawożenia przy wybiegniętej rozsadzie.

Czytaj również: Rolnictwo ekologiczne osiąga rekordy. Obroty w 2020 r. wzrosły o 15%

podrb.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023