O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Produkcja nawozów wstrzymana także w Niemczech. SKW Piesteritz stoi

produkcja nawozów

Produkcja nawozów, z uwagi na rekordowe ceny gazu, została wstrzymana przez duży niemiecki zakład SKW Piesteritz. 

Zawieszona produkcja nawozów przez SKW Piesteritz to nie jedyny taki przypadek w Europie. W ostatnich produkcja nawozów została wstrzymana przez Grupę Azoty oraz Anwil w naszym kraju. Jako przyczyna podawany jest rekordowy wzrost cen gazu, który stanowi główną składowa kosztów ponoszonych przy wytwarzaniu nawozów azotowych. 

Produkcja nawozów wstrzymana przez SKW Piesteritz

Już w ubiegłym tygodniu SKW Piesteritz informowała, że jeśli ceny gazu nie wyhamują, produkcja nawozów przez spółkę zostanie ograniczona, a czas pracy załogi zostanie skrócony. Producent wyliczył, że obecna sytuacja cenowa – w przypadku kontynuowania działań – kosztowałałaby spółkę zbyt wiele. Wczoraj firma zdecydowała o wstrzymaniu pracy zakładu w Saksonii-Anhalt. Wciąż nie wiadomo, kiedy można wznowić działalność SKW Piesteritz.

Eksperci podkreślają, że produkcja nawozów to ważny komponent bezpieczeństwa żywnościowego Europy. 

Polskie spółki wstrzymują produkcję nawozów

Z powody wysokich cen gazu produkcję nawozów sztucznych zawiesiły lub ograniczyły w ostatnich dniach należące do Grupy Azoty zakłady w Tarnowie, Puławach i Kędzierzynie, a także należący do PKN Orlen włocławski Anwil.

„Wicepremierzy, ministrowie rolnictwa Henryk Kowalczyk i aktywów państwowych Jacek Sasin mają wypracować mechanizm stabilizacji i kształtowania cen nawozów” – oświadczył w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak powiedział Müller na konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poprosił Kowalczyka i Sasina, aby wypracowali mechanizm dla nawozów, który "mógłby pozwolić na odpowiednie zabezpieczenie kosztowe zakupu lub produkcji, aby sytuację cenową możliwie mocno stabilizować i kształtować ceny". Jak dodał, rozwiązanie takie miałoby być przyjęte na następnym, albo kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów.

Odnosząc się do przerwania produkcji nawozów przez niektóre polskie zakłady chemiczne, rzecznik rządu stwierdził, że największą część składową cen nawozów stanowi cena gazu. "Aby nie doprowadzać do sytuacji, gdy produkowany nawóz jest niezwykle drogi, te podmioty zdecydowały się na przerwę techniczną na remonty infrastruktury, ale i po to, aby ceny produktu nie były bardzo wysokie" – oświadczył Müller.

Zapewnił jednocześnie, że zapasy nawozów w magazynach "są wystarczające, by zabezpieczyć aktualne potrzeby rolników". Müller zwrócił też uwagę, że problem dotyczy nie tylko Polski, ale ma globalny charakter. Wiele europejskich fabryk nawozów ograniczyło produkcję –  przypomniał.

produkcja nawozów

Czytaj także: Produkcja nawozów stoi. Już nie tylko Azoty, ale i Anwil ograniczają produkcję

swiatrolnika.info 2023