Talk icon

Informacje

01-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Produkcja mleka w tych krajach osiągnęła najlepsze wyniki w 2021 roku

produkcja mleka

Według danych produkcja mleka w Irlandii, Włoszech i na Węgrzech osiągnęła największe wzrosty w ubiegłym roku. 

Największe procentowe wzrosty w wolumenie skupu mleka w 2021 r. odnotowano w UE na Węgrzech, w Irlandii i Włoszech. Według danych mimo wysokich cen mleka podaż mleka nie wzrastała. Liczba krów mlecznych w UE-27 spadła o 1,5%. Spadek ten był nieco większy niż w 2020 (-1,1%).

Wysoka produkcja mleka w 2021 

Produkcja mleka w Irlandii, Włoszech i na Węgrzech osiągała w 2021 r. spore wzrosty. W wartościach bezwzględnych są to wolumeny rzędu: Irlandia +472 mln l, Włochy +401 mln l i Węgry +101 mln l.

W 2021 r. zaobserwowano dominujące zjawisko w postaci spadku dostaw mleka. Spośród 27 państw członkowskich UE tylko w 10 przypadkach zaobserwowano niewielki wzrost. O 1,5% spadła również liczba krów mlecznych. Spadek ten był większy niż w 2020 (-1,1%). W UE-27 aktualnie jest 6 państw członkowskich, w których rośnie liczba krów mlecznych. Na liście znajdują się m.in. Czechy i Irlandia. 

produkcja mleka Irlandia

Rynek mleka w UE 

W UE w ubiegłym roku odnotowano niewielki spadek podaży mleka, który znajduje odzwierciedlenie w przetwórstwie mleka. Produkcja śmietanki konsumenckiej i serów wzrosły, odpowiednio +2% (+165 tys. ton) i +1,6%, z kolei mleko pitne, fermentowane produkty mleczarskie, masło notują lekką tendencją zniżkową. W przypadku masła obserwuje się niewielki wzrost spożycia (+0,6%). Spożycie jogurtów i fermentowanych przetworów mlecznych spadło o około 2%. Produkcja mleka w proszku wykazuje spadek produkcji (-10%) i eksportu (-13,6%).

W Kanadzie rynek mleka w czwartym kwartale tego roku musiał sprostać wielu wyzwaniom. Mimo tego firmy w Kanadzie, Argentynie i Wielkiej Brytanii nadal osiągały dobre wyniki i były zgodne z oczekiwaniami. Według dalszych przewidywań rynek detaliczny pozostanie silny, ponieważ wydatki na żywność powinny pozostać wyższe w tym roku. Jeden z największych kanadyjskich producentów podjął w Wielkiej Brytanii plany outsourcingu działalności magazynowej i dystrybucyjnej obiektu w Nuneaton. 

Przeczytaj też: Producenci mleka alarmują. "Straty liczone będą w miliardach"

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023