O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-01-2022

Autor: Monika Faber

Produkcja mleka w Australii z mikroskopijnym wzrostem

Produkcja mleka

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) produkcja mleka w Australii w 2022 roku wzrośnie umiarkowanie do 9,1 mln ton, czyli zaledwie 1%.

To niewiele zważywszy, że poprzednio Australia notowała znaczące spadki wskutek niedoboru siły roboczej w stanach tradycyjnie odpowiadających za największe wolumeny produkcyjne (wskutek pandemii SARS-CoV-2). Innym powodem jest rekordowa cena wołowiny. Późniejsze ponadprzeciętne opady zapewniały doskonałe warunki paszowe, ale ceny mleka pozostały wysokie. Analitycy amerykańscy przewidują, że wpływ negatywnych czynników będzie jeszcze silniejszy i nie pozwoli na znaczący wzrost produkcji.

Produkcja produktów mlecznych w Australii

Jak podaje forummleczarskie.pl „przemysł mleczarski od wielu dziesięcioleci jest jednym z głównych sektorów rolnictwa w Australii, ale wielkość stada udojowego osiągnęła najwyższy poziom w 2002 r. i wyniosła 2,369 mln sztuk, a produkcja mleka w tym samym czasie sięgnęła 11,61 mln ton. Było to zaledwie dwa lata po deregulacji przemysłu mleczarskiego, który chronił produkcję w mniejszych stanach i mniejszych dostawców i – w efekcie – przyniósł koncentrację produkcji w południowej części kraju.”Produkcja mleka 028

„W latach 2002-2020 zmniejszyła się o 40% całkowita wielkość stada udojowego (do 1,41 mln sztuk bydła). Spadła o 60% liczba gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka. Średnia wielkość stada wzrosła o ponad 50% z około 180 sztuk do 280 sztuk” – dodaje portal.’

Przewiduje się, że spożycie świeżego mleka wzrośnie nieznacznie o około 1% do 2,5 miliona ton w 2022 roku. Biuro Statystyczne Canberra przewiduje, że produkcja sera osiągnie 370 000 ton. ton w 2022 r., nieznacznie wzrósł z 360 000 ton. Oczekuje się, że produkcja sera będzie stanowić 39% całkowitej produkcji mleka płynnego lub 57% mleka płynnego dostępnego do wytworzenia produktu. Od 2015 roku widoczna jest wyraźna tendencja do większego zainteresowania przetwórców: 5 lat temu sery stanowiły zaledwie 35% krajowej produkcji mleka płynnego, a do produkcji wykorzystywane było 9% mleka płynnego.

Produkcja mleka, a rynek chiński

W 2021 r. nastąpił krótkoterminowy ruch w kierunku zwiększenia produkcji WMP i masła, ponieważ ser odchodzi od krótkoterminowych korzyści płynących z eksportu do Chin. Produkcja mleka wzrośnie. W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 r. ceny serów w regionie Oceanii (głównie Nowej Zelandii i Australii) wzrosły o 9%, podczas gdy masło i masło WMP wzrosły o 30%.

Chiny odegrały ważną rolę w stymulowaniu światowego popytu na produkty mleczne w 2021 roku. Jednak analitycy twierdzą, że wraz ze wzrostem produkcji mleka w Chinach i akumulacją zapasów produktów mlecznych w 2021 r. chiński popyt importowy może spaść w 2022 r.

Czytaj również: Ekspert: Produkcja mleka u głównych producentów spada, dlatego cena wzrasta

Forummleczarskie.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023