Talk icon

Informacje

16-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja mięsa wołowego i drobiowego spadnie w Unii Europejskiej!

Produkcja mięsa

Według najnowszej krótkoterminowej prognozy Komisji Europejskiej, w tym roku w Unii Europejskiej spodziewany jest mieszany obraz produkcji mięsa. Podczas gdy przewiduje się, że produkcja mięsa wieprzowego wzrośnie o 394 000 ton (+1,7 procenta), w innych sektorach oczekuje się spadku.

Produkcja mięsa baraniego i koziego w UE powinna pozostać stabilna w 2021 roku

Po stronie eksportu oczekuje się, że dostawy wieprzowiny w Unii Europejskiej wzrosną o 5 procent pomimo barier handlowych po Brexicie. Jednocześnie oczekuje się, że produkcja mięsa wołowego w UE spadnie o 1,3 procenta (92 000 ton) w 2021 roku ze względu na niższy popyt w sektorze gastronomicznym. Jednak eksport na rynki o wysokiej wartości, takie jak Kanada i Japonia, powinien nadal rosnąć dzięki niedawnym umowom handlowym.

Branża drobiowa spodziewa się podobnego rozwoju sytuacji ze względu na ogniska ptasiej grypy notowane na głównych rynkach producenckich oraz wysokie ceny pasz. Produkcja drobiu spadnie w tym roku o 0,9 procenta (-121,000 ton), ale oczekuje się, że konsumpcja krajowa wzrośnie w całym bloku wraz z ponownym otwarciem sektora gastronomicznego. Jednakże zamrożone zapasy powinny częściowo zaspokoić ten dodatkowy popyt, prowadząc do widocznej stabilnej konsumpcji.

Produkcja mięsa baraniego i koziego w UE powinna pozostać stabilna w 2021 roku, wzrastając o 0,1 procenta (688 ton), pomimo stosunkowo wysokich cen. Po stronie popytowej otwarcie placówek gastronomicznych powinno pozytywnie wpłynąć na sektor w drugiej połowie roku.

Czytaj też: Hodowla trzody chlewnej – dlaczego produkcja spada w USA?

Światowa produkcja mięsa rośnie, a handel zwalnia

Oczekuje się, że światowa produkcja mięsaProdukcja miesa 025 wzrośnie w tym roku, zgodnie z najnowszą prognozą FAO. Eksperci ONZ spodziewają się wzrostu światowej produkcji mięsa o 2,2 procenta do 346 miliona ton. Chiny, Brazylia, Wietnam, USA i UE będą głównymi regionami, w których produkcja ma wzrosnąć w tym roku. Natomiast spadki produkcji spodziewane są w Australii, na Filipinach i w Argentynie.

Światowa produkcja wieprzowiny wzrośnie dzięki wzrostowi o 4,2 procenta do 114 milionów ton w Chinach. Jednak liczba ta jest nadal o 5 procent niższa od poziomu z 2017 roku, sprzed kryzysu ASF, który dotknął prawie wszystkie kraje Azji. Większość spodziewanego wzrostu wynika z ożywienia produkcji w Chinach, która ma osiągnąć 46 milionów ton, co oznacza wzrost o 10 procent od 2020 roku i o 85 procent w stosunku do poziomów sprzed ASF.

Światowa produkcja mięsa wołowego również nieznacznie wzrośnie, o 1,2 procenta, do 72 milionów ton. Oczekuje się ogólnego wzrostu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach. Szacuje się, że światowa produkcja jagnięciny wzrośnie o około 1 procent do 16 milionów ton. Po raz kolejny oczekuje się, że większość tego wzrostu będzie pochodzić z Chin.

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022