Talk icon

Informacje

19-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja jaj Avangardco spadła w ciągu roku o 50 procent!

Produkcja jaj Avangardco

Produkcja jaj Avangardco – ukraińskiej i jednej z najbardziej znanych firm na świecie – w ciągu ostatniego roku zmniejszyła się o połowę. Powodem tego dramatycznego ruchu jest konflikt Olega Bakhmatyuka, głównego właściciela największego ukraińskiego holdingu rolno-spożywczego – UkrLandFarming (za pośrednictwem, którego Bakhmatyuk kontroluje Avangardco), a tamtejszym urzędem antymonopolowym (NABU).

Produkcja jaj Avangardco spadła z poziomu 350 milionów sztuk do zaledwie 170 milionów sztuk miesięcznie

Przedstawiciele firmy podkreślają, że w warunkach presji administracyjnej nie dało się utrzymać płynności w organizacji i finansowaniu sprzedaży eksportowej, co było jedną z głównych przyczyn ograniczania działalności. Obecna produkcja jaj Avangardco wynosi 170 milionów sztuk miesięcznie w porównaniu do wcześniejszych około 300 milionów sztuk miesięcznie. A miesięczna sprzedaż eksportowa wynosi aktualnie zaledwie 20 milionów jaj.

W maju 2020 roku produkcja jaj Avangarco wyniosła nawet 350 milionów sztuk, z czego około 170 milionów jaj zostało przeznaczonych na eksport. Zamknięto już dwanaście ferm, a produkcja na kolejnej, trzynastej, zostanie wkrótce wstrzymana. Pozostało trzynaście działających jednostek produkcyjnych. Avangardco wyjaśnia, że bolesne dla firm skupionych wokół UkrLandFarming było wstrzymanie linii kredytowych za sprawą działań śledczych ukraińskiego urzędu antykorupcyjnego (NABU). Brak finansowania zmusił Avangardco do gwałtownej redukcji sprzedaży eksportowej. Firma korzystała z linii kredytowych na eksport w wysokości 60-70 milionów dolarów. Dodatkowo okres pandemii spowodował nieprzewidziane komplikacje w logistyce i wzrost jej kosztów o około 30 procent.

Bakhmatyuk przyznał, że z grupy siedmiu dużych odbiorców zagranicznych (Hongkong, Singapur, Malezja, Irak, Liberia, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie) w zasadzie ukraińskiej firmie udało się utrzymać tylko jeden rynek – Dubaj. O rynki te ukraińska firma zabiegała blisko sześć lat ponosząc ogromne koszty. Wojna z administracją boleśnie wpłynęła na reputację przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych kontrahentów.

Poza konsekwencjami finansowymi powstałymi w wyniku działań organów ścigania, produkcja jaj Avangardco została zmniejszona przez wzrost cen surowców paszowych. Zdaniem Bakhmatyuka, tak duża redukcja dotychczasowej skali działalności skutkuje wzrostem udziału kosztów stałych w kosztach produkcji jaj. Firma osiągnęła zerowy próg rentowności, a nawet odnotowano wartość ujemną.

Czytaj też: Brazylijski eksport jaj wzrósł o ponad 150 procent w styczniu i lutym!

Produkcja jaj Avangardco – zmniejszona podaż pozytywnie wpłynęła na światowe ceny

W sprawę UkrLandFarming oficjalnie zaangażowali sięProdukcja jaj Avangardco 02 już politycy. Ponad 150 posłów złożyło apelację do Prokuratora Generalnego o zainteresowanie się historią ścigania przez NABU właściciela ukraińskiego holdingu rolnego Olega Bakhmatyuk. Jest to reakcja polityków na apele tysięcy pracowników z grupy UkrLandFarming zaniepokojonych trwającym od pięciu lat postępowaniem NABU przeciwko Bakhmatyukowi w sprawie rzekomych nadużyć finansowych związanych z należącym do biznesmena VAB Bankiem i nieuprawnionego zwrotu podatku VAT przy budowie gospodarstw rolnych – Avis i Chornobaivska. Pracownicy w swoim apelu zwracają uwagę, że zagrożone jest blisko 30 tysięcy miejsc pracy, a budżet państwa narażony jest na ogromne straty i utratę bezpieczeństwa ekonomicznego. Posłowie argumentują w apelacji do Prokuratora Generalnego, że grupa spółek UkrLandFarming w tym produkcja jaj Avangardco ma ważny udział w gospodarce Ukrainy i odpowiada za duży potencjał eksportowy. W apelacji posłowie poruszyli także stanowisko sądu w Kijowie, który uznał konflikt interesów dyrektora NABU w sprawie Olega Bakhmatyuka. Wzywają do skierowania sprawy do bezstronnych organów śledczych.

Zmniejszona produkcja jaj Avangardco – do niedawna jednego z największych producentów na świecie – ma pozytywny wpływ na ceny na rynkach światowych, co ma związek z ograniczeniem podaży. Jest to tym ważniejsze, że ze względu na istotnie niższe koszty produkcji ukraińskie przedsiębiorstwa systematycznie wypychały polskich producentów z rynków eksportowych. Przewiduje się jednak, że sytuacja powoli będzie się normalizowała i o miejsca zwalniane przez Avandardco będą walczyły inne ukraińskie przedsiębiorstwa jak choćby Ovostar. Domyślamy się również, że majątek produkcyjny Avangardco długo nie będzie stał pusty i wkrótce potencjał eksportowy Ukrainy wróci poziomów sprzed kłopotów Avangardco.

kipdip.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023