O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Producenci trzody chcą cen referencyjnych dla prosiąt i tuczników

Producenci trzody

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG uważa, że polscy producenci trzody potrzebują ustalenia cen referencyjnych.

Zdaniem związkowców wzmocni to pozycję hodowcy wobec przetwórców. Na swojej stronie organizacja poinformowała, że opracowała rekomendacje dotyczące strategii rozwoju polskiej hodowli trzody chlewnej. Jedną z nich jest ustalenie cen referencyjnych, czyli uśrednionej ceny, która byłaby wyznaczana przez organizacje branżowe na najbliższy tydzień. Byłaby ona orientacyjną ceną skupu dla zakładów mięsnych.

Producenci trzody chcą cen referencyjnych

Według organizacji, sektor przetwórczy skupując surowiec od wielu producentów ma wobec nich silną pozycję negocjacyjną - tym silniejszą, im większe rozdrobnienie produkcji żywca, a w Polsce - jak podano - hodowla świń jest rozdrobniona. W rezultacie producenci w indywidualnych negocjacjach z dużym przetwórcą otrzymują niższe ceny i mniej korzystne warunki dostaw.

Producenci trzody z POLPIG argumentują, że czynniki te stanowią barierę w rozwoju polskiego sektora produkcji trzody chlewnej w porównaniu do rozwiązań obowiązujących w innych krajach unijnych. Np. w Niemczech cena referencyjna ustalana jest przez producentów trzody chlewnej, a w Polsce o cenach skupu decydują zakłady mięsne.

Porównując ceny skupu świń w Polsce i Niemczech Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej wskazał na dużą zgodność trendów cenowych. Podążanie przez krajowe zakłady mięsne za ceną niemiecką nie zawsze odzwierciedla sytuację surowcową na rynku polskim - stwierdził Związek. Niezbędne jest też – jak dodali producenci trzody chlewnej – wprowadzenie krajowej ceny referencyjnej dla prosiąt. Obecnie to ceny duńskie wyznaczają kierunki zmian cen w Polsce.

POLPIG proponuje nowelizację ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Chodzi o wprowadzenia zapisu, który zezwalałby organizacjom branżowym zrzeszającym producentów świń reprezentować swoich członków podczas negocjacji cenowych i przedstawicielami dużych zakładów mięsnych. Obecnie takie działania mogą być potraktowane jako zmowa cenowa.

producenci trzody

Czytaj też: ARiMR wypłaciła producentom świń i jabłek już 142 mln zł

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023