Talk icon

Informacje

31-03-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Prezydent podpisał nowelizację Prawa łowieckiego. Co z obwodami?

Prezydent

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa łowieckiego – podała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa ta daje sejmikom wojewódzkim czas do końca grudnia na podział województw na obwody łowieckie. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 31 marca 2021 r.

Prezydent podpisał nowelę

Nowa regulacja ma zapewnić ciągłość dzierżaw obwodów łowieckich i tym samym gospodarki łowieckiej, szacowania szkód, wypłaty odszkodowań i działań przeciw ASF. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, obwody łowieckie mają pokrywać się z obszarami województw.prezydent duda 3456

Nowe przepisy przewidują, że podziały województw na obwody łowieckie, których dokonały już sejmiki, zachowają ważność i zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Umowy dzierżawy obwodów łowieckich obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy będą obowiązywać do 31 marca 2022 r.

Czytaj także: Indoktrynacja najmłodszych! Rzymkowski: pojęcie "prawa zwierząt" nie istnieje. To ideologia!

Co podpisał prezydent?

Jak wskazała kancelaria prezydenta, głównym celem ustawy jest zapewnienie ciągłości prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań. Utrata ważności obowiązującego podziału województw na obwody łowieckie, przy równoczesnym braku możliwości ponownego ich wydzierżawienia związanego z niedokonaniem nowego podziału doprowadziłaby do sytuacji, w której na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niemożliwe byłoby prowadzenie szeroko pojętej gospodarki łowieckiej – wskazała kancelaria prezydenta.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022