Talk icon

Informacje

27-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Prezydent Nauseda: Litwa chce pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

Litwa

Litwa chce pomóc Ukrainie w eksporcie zboża – prezydent Litwy Gitanas Nauseda w środę po spotkaniu w Wilnie z komisarzem unijnym Januszem Wojciechowskim.

Komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas konferencji prasowej w Wilnie oświadczył, że w Unii Europejskiej w najbliższym czasie żywności nie zabraknie. Przypomniał, że w 2020 r. wartość unijnego eksportu żywności i produktów rolnych wyniosła 184 mld euro, a importu - 112 mld euro. W ocenie unijnego komisarza w przyszłości konieczne będzie jednak wzmocnienie produkcji żywności i zmniejszenie zależności od importu nawozów.

Komisarz Wojciechowski o Ukrainie

"Litwa musi pomóc Ukrainie w zabezpieczeniu alternatywnych kanałów logistycznych dla eksportu zboża, a także podjąć kroki w celu zwiększenia suwerenności żywnościowej i odporności, pomyśleć o nowych łańcuchach dostaw” – powiedział Nauseda.

Wojciechowski podkreślił, że obecnym problemem jest eksport ukraińskiego zboża głównie na Bliski Wschód i do Afryki Północnej.

„Istnieją obawy, że dostawy pszenicy mogą spowodować pewne napięcia i problemy w tych regionach. Bardzo ważne jest wsparcie dla Ukrainy w postaci alternatywnych korytarzy eksportowych przez Polskę, porty Morza Bałtyckiego w tym przez litewski port w Kłajpedzie" – powiedział komisarz.

Litwa na pomoc Ukrainie

Problem eksportu zboża z Ukrainy jest też tematem rozmów z goszczącym na Litwie ukraińskim ministrem rolnictwa Mykołą Solskim.

Litwa już przeszła od słów do czynów. LTG Cargo, spółka Kolei Litewskich zajmująca się przewozem towarów, poinformowała, że w środę z Litwy na Ukrainę wyruszy próbny pociąg, który przetestuje trasę i przywiezie z Ukrainy kontenery z różnymi towarami.

W czasie pokoju miesięcznie eksport zboża z Ukrainy wynosił 5 mln ton. Ze względu na blokadę ukraińskich portów, w marcu zdołano wysłać tylko 200 tys. ton zboża. 20 mln ton ubiegłorocznego ziarna pozostało niedostarczonych. W tym roku spodziewane są zbiory około 50 mln ton, które również trzeba będzie wywieźć z kraju.

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe zwróciło się do ministerstw o to, aby eksport pszenicy został wznowiony i cofnięcie licencji. Ukraina ma nadwyżki zapasów przejściowych z zeszłorocznych zbiorów, a eksport zboża jest utrudniony przez blokadę. Z tego względu USZ zwróciło się do odpowiednich ministerstw, w tym Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności oraz Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, o wznowienie eksportu pszenicy i cofnięcie licencji.

Czytaj również: Eksport zbóż z Ukrainy w złej sytuacji. Traci kolejne możliwości wywozu towaru

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022