Talk icon

Informacje

12-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Prezes ZPP: czterodniowy tydzień pracy to szkodliwy pomysł

czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy jest pomysłem szkodliwym i infantylnym – ocenił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Cezary Kaźmierczak

Odniósł się tym samym do sobotniej zapowiedzi szefa PO Donalda Tuska. W sobotę w Szczecinie szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział, że partia do wyborów parlamentarnych przygotuje precyzyjny program pilotażu na czterodniowy tydzień pracy. Tusk zaznaczył, że dynamiczne zmiany rynku pracy, w tym postępująca automatyzacja wymusza dostosowanie się do nowych trendów. Wskazał, że są dwa modele tego rozwiązania – skracanie dnia pracy lub całego tygodnia, choć mówi się raczej o czterodniowym tygodniu pracy.

Czterodniowy tydzień pracy to infantylny pomysł 

"Ten pomysł jest szkodliwy, infantylny. Mam nadzieję, że w rozsądnej perspektywie nie dojdzie do skutku" – ocenił prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

Jego zdaniem ta propozycja jest "całkowicie sformułowana w odwrocie do rzeczywistości". "Polska jest na tle świata dość bogatym krajem; natomiast na tle Europy już takim nie jest" – wskazał, krytykując czterodniowy tydzień pracy.

W ocenie Kaźmierczaka, "część polskich polityków, nie tylko z PO, ale z różnych innych partii, zachowuje się jakbyśmy byli drugą Szwajcarią i zgłasza jakiejś kompletnie oderwane od rzeczywistości postulaty – tak, jak i ten".

"Póki co Polska ma niecałe 60 proc. PKB per capita Niemiec. Niemcy są od Polski półtora raza bardziej wydajne; mają też wyższą produktywność. Jeżeli mamy ich dalej skutecznie gonić, jak gonimy od 30 lat (...) i osiągnąć poziom życia tych bogatych krajów zachodnich, mamy nie tylko mniej pracować, ale więcej, żeby się z nimi zrównać" – powiedział.

Jak dodał, czterodniowy tydzień pracy "dla polskiej gospodarki byłaby to katastrofa". W jego ocenie obniżyłyby się w Polsce m.in. wszystkie wskaźniki produktywności. 

czterodniowy tydzień pracy

Czytaj także: Urlop pracowników sezonowych – co należy wiedzieć?

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023