Talk icon

Informacje

31-10-2022

Autor: Świat Rolnika

Premier Morawiecki: Elektrownie atomowe pomogą nas uniezależnić

Morawiecki Elektrownie atomowe

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że elektrownie atomowe będą pomagały uniezależnić nas od kaprysów rynkowych, giełdowych i pogodowych.

Premier w programie "Strefa starcia" na antenie TVP Info przybliżył zapadające w ostatnich dniach decyzje o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Partnerem w jej budowie ma być amerykański koncern energetyczny Westinghouse. Szef rządu powiedział, że celem tych działań jest zapewnienie Polsce niezależności energetycznej.

Powstaną trzy elektrownie atomowe

Premier zapowiedział, że w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych. Morawiecki stwierdził, że elektrownie atomowe pomogą nas uniezależnić.

,,Elektrownie atomowe będą pomagały nas uniezależnić od kaprysów rynkowych, giełdowych i pogodowych" – podkreślił premier Morawiecki.

Dodał, że budowa elektrowni atomowych nie wyklucza rozwoju pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

,,Musimy mieć jednak stabilną energię, którą dziś zapewnia węgiel" – mówił Mateusz Morawiecki.

Powiedział także, iż w Polsce mogą powstawać reaktory SMR (Small Modular Reactors), których budowę zapowiada m.in. KGHM.

morawiecki elektrownie atomowe

Premier krytykuje opozycję

Premier odniósł się także do działań opozycji. Skrytykował m.in. wysuwane pomysły zamknięcia elektrowni i kopalni węgla brunatnego w Turowie.

,,Wzywała do tego także Komisja Europejska. Mielibyśmy się z pyszna, gdyby nie to, że nasz rząd uparł się i doprowadził do zgody z Republiką Czeską i dziś ta kopalnia i elektrownia są czynne" – powiedział premier.

Morawiecki odniósł się także do słów byłego premiera, eurodeputowanego Leszka Millera, który w jednym z wywiadów stwierdził, że "nasz kraj może mieć bardzo poważne problemy, włącznie z blokadą tej inwestycji przez KE". Powiedział, że Unia Europejska gwarantuje, że elektrownie atomowe są częścią realizowanej polityki klimatycznej.

,,Ta polityka okazała się dużym błędem, ponieważ uzależniała Europę od Rosji. My jednak zadbaliśmy o dywersyfikację dostaw gazu i zróżnicowanie źródeł węglowodorów. Dzisiaj jesteśmy jednym z najbardziej zabezpieczonych krajów Unii Europejskiej" – podkreślił prezes Rady Ministrów.

Czytaj też: Wojciech Jakóbik: Polska powinna mieć elektrownię jądrową

PAP/fot.MAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023