Talk icon

Informacje

09-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Prehistoryczni ludzie hodowali kazuary

kazuary

Prehistoryczni mieszkańcy Nowej Gwinei hodowali kazuary – informują naukowcy na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Zdaniem naukowców może to być najstarszy przypadek hodowania ptactwa przez ludzi, poprzedzający udomowienie kur i gęsi o tysiące lat.

Hodowlane kazuary?

Ok. 18 tys. lat temu mieszkańcy Nowej Gwinei prawdopodobnie wybierali jaja kazuarów z gniazd, a następnie hodowali wyklute z nich ptaki. Wnioski wynikają z badań międzynarodowego zespołu naukowego. Badacze analizowali znalezione skorupki, dzięki czemu dowiedli, że jaja zbierano tuż przed wykluciem się piskląt.kazuary

„Działo się tysiące lat przed udomowieniem kur – opisuje Kristina Douglass z Penn State University (USA) – A kazuary to nie są jakieś niewielkie ptaki, to wielkie groźne nieloty, które łatwo mogą zaatakować. Prawdopodobnie na Nowej Gwinei hodowano karłowatą odmianę, ważącą ok. 20 kg”.

Najstarsze hodowle świata?

Zdaniem naukowców może to być najstarszy przypadek hodowania ptactwa przez ludzi, poprzedzający udomowienie kur i gęsi o tysiące lat.

Kazuary wykazują nawet większe podobieństwa do velociraptorów niż kur czy innego domowego ptactwa. Potrafią być bardzo agresywne, jednak kiedy pisklętom utrwali się obraz człowieka, wtedy łatwo je hodować do dorosłego wieku.

Pisklęta po wykluciu muszą zobaczyć człowieka i wtedy uznają go za matkę. To utrwalenie, dotyczące również innych gatunków ptaków (nazywane przez biologów imprintingiem, czyli wdrukowaniem) nie zmienia się przez całe życie.

Czytaj także: Domy dla alpak – systemy utrzymania stada, budynki inwentarskie

swiatrolnika.info 2023