Talk icon

Informacje

10-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Prawdziwa sinusoida na giełdowym rynku. Zboża zanotowały spadek

zboża

Na zamknięciu środowej sesji w Paryżu zboża zanotowały spadek. Wzrosty jednak pojawiły się w przypadku kontraktu na rzepak.

W środę na giełdowym rynku w Paryżu unijne kontrakty na pszenicę i kukurydzę spadły. Wzrosły natomiast notowania rzepaku oraz kanadyjskiej canoli. Na taki obrót sprawy wpływ miała plotka. W Chicago ostatnio mówi się o tym, że Chiny planują duże zakupy kukurydzy i soi. 

Zboża w dół, rzepak w górę

Na giełdowym rynku w ostatnim czasie trwa prawdziwa sinusoida. W poniedziałek notowania zbóż wzrosły. Na wartości stracił tylko kontrakt na starą unijną kukurydzę. Na zamknięciu środowej sesji w Paryżu unijne kontrakty na kukurydzę i pszenicę kontynuowały spadki. W górę odbiły notowania rzepaku i kanadyjskiej canoli. Wpływ na wzrost notowań soi i kukurydzy miała plotka o rzekomych chińskich zakupach kukurydzy i soi. 

Zboża w Paryżu zanotowały spadek. Kontrakt na giełdzie w Paryżu na kukurydzę (listopad 22) był na poziomie 330,25 eur/t, na pszenicę (wrzesień 22) 381,75 eur/t, cena kontraktu na rzepak wyniosła 791 eur/t. 

Ceny uzależnione są od decyzji politycznych. Przypominamy, że wysokie stawki kukurydzy, pszenicy i olejów rośliny to m.in. efekt blokada ukraińskich portów. Ceny spadły dzięki zaangażowaniu ONZ i Turcji w negocjacje z Rosją. 

zboża giełda

Tegoroczne zbiory 

Komisja Europejska oszacowała, że wzrost zbiorów pszenicy miękkiej wyniesie do 130,4 mln. Spadek zanotują jednak produkcja jęczmienia, która wynieść ma do 52,3 mln ton oraz produkcja kukurydzy (72,5 mln ton). W przypadku nasion oleistych oczekiwania zbiorów rzepaku zostały obniżone do 18,1 mln ton, podobnie jak w przypadku słonecznika, dla którego szacunki spadły do 10,9 mln ton.

W Rosji zboża mają bić rekordy w tym roku. Według słów Władimira Putina zbiory zbóż mają wynieść w Rosji w tym roku 130 mln t. Z kolei zbiory pszenicą będą na poziomie 87 mln t. Rekordowe jak dotąd zbiory pochodzą z 2020 roku i wyniosły 133,5 mln t, w tym 85,9 mln t pszenicy. 

Czytaj też: Ceny zboża na giełdzie w Paryżu spadają. W co gra Rosja?

egt.com.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023