Informacje
15-04-2022
Jak ocenia ZPPHiU, pracownicy z Ukrainy mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług oraz produkcji.
Zdania co do pracy ukraińskich uchodźców na polskim rynku są podzielone. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług ocenia, że Ukraińcy z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług oraz produkcji. Związek dodaje, że rząd może wesprzeć zatrudnienie uchodźców ułatwiając jeszcze procedury i finansując opiekę nad ukraińskimi dziećmi.
Pracownicy z Ukrainy na Polskim rynku
Paweł Kapłon z zarządu ZPPHiU wskazuje, że uchodźcy to bardzo często wykwalifikowani, doświadczeni i wysoce kompetentni kandydaci, którzy mogą uzupełnić deficyty w zasobach wielu przedsiębiorstw.
"Z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług. Dotyczy to nie tylko samej sprzedaży, ale też produkcji i całego łańcucha dostaw: transportu oraz logistyki" – wskazał.
Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski wskazuje jednak, że nie mamy co liczyć na to, że pracownicy z Ukrainy wybiorą pracę w rolnictwie. Jego zdaniem uchodźcy to ludzie z wielkich miast, głównie kobiety i dzieci. Są to osoby, które będą szukać pracy w miastach, najlepiej w biurach, lub po prostu pod dachem.
Uproszczone procedury dla uchodzćów
Według Kapłona, niektórym organizacjom kwestie administracyjne związane z zatrudnianiem obcokrajowców mogą wydawać się trudne i skomplikowane.
"Na szczęście w przypadku pracowników z Ukrainy regulacje prawne pozwalają na stosunkowo szybkie zatrudnienie, bez wielu formalności związanych z typowymi pozwoleniami o pracę" – zaznaczył.
Jak dodał, są jeszcze możliwości uproszczenia tych procedur, co byłyby jeszcze większym ułatwieniem dla pracodawców w swobodnym zatrudnianiu osób z Ukrainy. Związek wskazuje, że pracownicy z Ukrainy mogą zostać wsparci przez rząd poprzez ułatwienie procedury i finansowanie opieki nad ukraińskimi dziećmi.
"Pamiętajmy jednak, że większość potencjalnych pracowników, o których rozmawiamy, to kobiety z małymi dziećmi, bo to one głównie szukają schronienia w Polsce. Oczekiwałbym od państwa wsparcia dotyczącego zapewnienia zorganizowanej opieki nad dziećmi, aby mówić o aktywizacji zawodowej tej grupy" – wyjaśnił pracodawca.
W poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że po 24 lutego pracę w Polsce podjęło ponad 30 tys. obywateli Ukrainy. 75 proc. z nich to kobiety.
"Z osób, które podjęły zatrudnienie – ok. 25 proc. jest zatrudnionych na umowę o pracę, 73 proc. to umowy zlecenia. Rozpoczynają się także umowy na prace sezonowe" – podała.
Przeczytaj też: Uchodźcy na polskim rynku pracy. Pracować może 600-700 tys. Ukraińców
PAP/fot.pixabay.com