Talk icon

Informacje

26-03-2020

Autor: Magdalena Szymczyk

Praca na roli. Minister Guillaume apeluje o wsparcie francuskiego rolnictwa

Didier Guillaume

Praca na roli oraz pomoc w zbiorach owoców i warzyw – o takie wsparcie zaapelował do swoich rodaków francuski ministra rolnictwa Didier Guillaume. Polityk wystosował apel do Francuzów, którzy nie mają zajęcia z powodu epidemii Covid-19, do podjęcia pracy na roli i udziału w zbiorach. "W rolnictwie brakuje 200 tys. pracowników" – szacuje Guillaume.

Praca na roli – apel ministra rolnictwa

"Musimy produkować, aby wyżywić Francuzów" – oświadczył minister w stacji BFM TV, podkreślając, że pracownicy sektora usług, barów, restauracji, jak również studenci powinni wesprzeć francuskie rolnictwo. Francuski polityk podkreślił, że w sektorze rolnym brakuje osób do pracy, szczególnie w przypadku żniwa. Prezydent poprosił Francuzów pozbawionych pracy, aby przyłączyli się do "wielkiej armii rolnictwa" i przyłączyli się do pracy na roli. Dotyczy to w szczególności tych, którzy są pozbawieni aktywności z powodu częściowego bezrobocia związanego z epidemią koronawirusa oraz tych, którzy mogą sobie pozwolić na podjęcie pracy na roli. Osoby wspierające resort rolnictwa pozwolą w ten sposób konsumentom na zakup truskawek, pomidorów, szparagów, wiśni, moreli i wszystkich owoców i warzyw, które kochają.

Czytaj także: Koronawirus w rolnictwie – liczne sektory dotknięte pandemią

"Apeluję do kobiet i mężczyzn, którzy dziś nie pracują, apeluję do tych, którzy sąpraca na roli owoce zamknięci w domu, do kelnerów w restauracji, hostess w hotelu, do fryzjerów, do tych, którzy nie podejmują teraz żadnej aktywności"

– wymieniał Didier Guillaume, powołując się na "potrzebę solidarności narodowej".

Tamtejszy szef resortu rolnictwa już wcześniej niejednokrotnie podkreślał, że "francuscy rolnicy są podstawą łańcucha pokarmowego".

"Bez ich pracy nie ma surowców, produkcji, zwierząt, roślin, a ostatecznie nie ma nic na talerzach"

– czytamy w jednym z oficjalnych komunikatów ministra rolnictwa opublikowanego za pośrednictwem Facebooka.

Zobacz także: Koronawirus w rolnictwie – trudna sytuacja na europejskich rynkach

Praca na roli – wsparcie Krajowej Federacji Związków Rolników

Według Krajowej Federacji Związków Rolników (FNSEA) na apel ministra rolnictwa odpowiedziało już blisko 40 000 osób, które zgłosiły się na ochotnika do pracy na roli. Związek rolniczy dołączył do prośby polityka i również zaapelował o pomoc w zbiorach owoców i warzyw.

"Ponad 40 000 osób zgłosiło się już na ochotnika, ale potrzeba więcej"

– powiedziała przewodniczącą FNSEA, Christiane Lambert.

"Aby jeść, ludzie muszą pracować. Przybywają prace sezonowe, zbiory owoców sezonowych, szparagów. Ktoś musi je zebrać"

– dodaje.

"Nie pozwolimy, by uprawy zgniły na polach, musimy je zbierać, ponieważ musimy zapełnić nasze półki w supermarketach. Ciężko pracujemy, aby znaleźć takie osoby"

– zaznaczyła Christiane Lambert, dodając, że "żywność nie spada z nieba, musi być zbierana, przetwarzana, transportowana, a Francja nie może się zatrzymać".

Facebook.com/BFM TV/francetvinfo.fr/MS/Fot. Facebook Didier Guillaume/Pixabay

swiatrolnika.info 2023