Talk icon

Informacje

18-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Pożyczki dla samorządów na preferencyjnych warunkach

Pożyczki dla samorządów

Pożyczki dla samorządów przygotowała Fundacja Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Nabór rozpocznie się 1 marca 2022 roku.

Pożyczki o bardzo preferencyjnym oprocentowaniu samorządy mogą przeznaczyć na finansowanie budowy lub modernizacji: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, systemu zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Pula środków w ramach programu na 2022 rok wynosi 15 mln złotych.

Wspieranie rozwoju infrastruktury

Pożyczki dla samorządów są na bardzo preferencyjnych warunkach. Mogą skorzystać gminy i powiaty, które zamierzają realizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców). Pożyczki, których maksymalna wysokość wynosi 1,5 mln zł, są udzielane na okres do 5 lat, włączając w to 12-miesięczny okres karencji w spłacie kapitału. Przy realizacji inwestycji nie jest wymagany wkład własny – pożyczki mogą służyć finansowaniu 100% kosztów zadania inwestycyjnego brutto. Wyróżniają się one m.in. niskim, oprocentowaniem opartym o WIBOR 3-miesięcznym (jednakże nie mniej niż 2,5%) oraz brakiem jakichkolwiek kosztów oraz opłat pośrednich – prowizji, marży itp.

„Wspieranie rozwoju infrastruktury technicznej i społecznej terenów wiejskich to jeden z trzech – oprócz programów edukacyjnych i prospołecznych oraz Forum Inicjatyw Rozwojowych – obszarów działalności Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. - Do tej pory w ramach pożyczek udzielonych z „Samorządowego Programu Pożyczkowego” udało się sfinansować ponad 300 inwestycji w Polsce. Pożyczki w SPP to preferencyjne rozwiązanie dla samorządów – kredyty mogą być zaciągane bez konieczności stosowania procedury przetargowej. Istotne jest również to, że nasze pożyczki mogą być wykorzystane przez gminy jako wkład własny lub pomostowe finansowanie inwestycji do czasu uzyskania środków unijnych lub krajowych” – dodaje Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Pożyczki dla samorządów w ramach programu SPP

Pożyczki dla samorządów w ramach programu SPP mogą zostać przeznaczone na budowę i modernizację: placówek oświatowych, sieci oraz stacji wodociągowych, systemów zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych i powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Od 2011 roku, w ramach trzydziestu edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego, Fundacja EFRWP udzieliła ponad 300 pożyczek na łączną kwotę ok. 170 mln zł.

Tegoroczny program składa się z trzech edycji i w każdej z nich prowadzony będzie nabór wniosków. Wnioski w ramach wiosennej edycji konkursu SPP można składać w terminie od 1 do 26 marca 2022 roku za pośrednictwem strony internetowej Fundacji: http://efrwp.pl/samorzady/samorzadowy-program-pozyczkowy.Terminy przyjmowania wniosków w kolejnych edycjach wypadają w dniach:

  • od 20 czerwca do 15 lipca
  • oraz od 3 do 28 października.

Czytaj również: ARiMR: Od 28 lutego wnioski na premie na start działalności pozarolniczej

Newseria/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023