Talk icon

Informacje

25-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Pożary we Francji. Władze wprowadziły ograniczenia w dostępie do wody

pożary

Pożary trwają we Francji już dwa tygodnie. Sytuacja jest pod kontrolą w sektorze północnym, ale ogień pojawia się w sektorze południowym.

Trwające od dwóch tygodni ogromne pożary w Żyrondzie oraz, od kilku dni, w Bretanii zostały opanowane, ale nadal ponad 250 strażaków walczy z ogniem m.in. w departamencie Gard w Oksytanii, w Bretanii oraz w Żyrondzie. W 86 departamentach Francji władze wprowadziły ograniczenia w dostępie do wody.

Pożary pod kontrolą w sektorze północnym 

 

Pożary trwają we Francji już dwa tygodnie. Sytuacja jest pod kontrolą w sektorze północnym, ale ogień pojawia się wciąż w sektorze południowym w Monts d'Arree w Bretanii, gdzie w niedzielę pracowało 130 strażaków i 40 wozów strażackich - poinformowała lokalna prefektura na Twitterze.

Sytuacja zostało opanowana w Żyrondzie, gdzie od dwóch tygodni strażacy walczą z pożarami, choć nadal pojawiają się lokalne ogniska pożarów z powodu upałów powyżej 35 stopni C oraz wiatru. Ponad 100 strażaków wciąż pracuje na miejscu. W Żyrondzie nie odnotowano żadnych ofiar pożarów, jednak zmusiły one ponad 36 tys. osób do opuszczenia swoich domów. W tej liczbie znalazło się 6 tys. wczasowiczów ewakuowanych z pięciu kempingów w okolicy Wielkiej wydmy Piłata, największej pod względem objętości piasku w Europie, która została zniszczona przez płomienie.

pożary Francja

Trudna sytuacja we Francji 

W niedzielę pożary wybuchły w Vallabrix w departamencie Gard w Oksytanii. Według lokalnego dziennika „Midi Libre” spłonęło tam już 40 ha lasów, na miejscu pracują strażacy.

Z powodu suszy, rekordowych upałów i pożarów 86 francuskich departamentów wprowadziło ograniczenia w używaniu wody m.in. przez rolników, jak i do podlewania ogrodów i mycia samochodów.

28 departamentów postawiło co najmniej część swoich terytoriów w stanie tzw. wysokiej gotowości, co doprowadziło do całkowitego wstrzymania poboru wody z wyjątkiem zastosowań priorytetowych, takich jak zdrowie i bezpieczeństwo cywilne.

Najtrudniejsza sytuacja jest w departamentach Drome, Delta Rodanu, Loara Atlantycka, Mayenne, Sarthe, Indre, Lot, Dordogne, Puy-de-Dome i Alpy Nadmorskie. Według służb meteorologicznych zagrożenie pożarami nie minie we Francji przed 15 sierpnia z powodu upałów i suszy.

Czytaj też: Pożary trawią lasy oraz nieużytki rolne w Portugalii i Hiszpanii

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023