Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Pożary w UE strawiły w tym roku ponad 660 tys. hektarów

pożary

W tym roku pożary szczególnie dają się we znaki państwom Unii Europejskiej. Wszystko przez wszechobecną suszę, która dotyka wielu krajów. 

Chociaż sezon największych pożarów jeszcze się nie skończył, to liczba pożarów w krajach Unii Europejskiej rośnie, a od stycznia ogień szalał na powierzchni ponad 660 tys. hektarów, co stanowi rekord na tym etapie roku – wynika z badań Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów EFFIS. EFFIS rozpoczął gromadzenie danych satelitarnych o pożarach w 2006 roku.

Pożary we Francji

Francja doświadczyła gorszych okresów pod względem wielkości zniszczonych w ogniu terenów w latach 70. XX wieku, czyli przed pojawieniem się ustandaryzowanych danych unijnych. Jednak 2022 rok jest najcięższy dla kraju w kontekście pożarów w ciągu 16 lat prowadzenia statystyk. Głównymi winowajcami są dwa następujące po sobie pożary w Żyrondzie na południowym zachodzie Francji, gdzie w zeszłym tygodniu pojawili się strażacy z Polski, Niemiec i Austrii, aby pomóc w ujarzmieniu ognia – podaje AFP.

Ogień niszczy środkową część kontynentu

Sytuacja jest również trudna w Europie Środkowej. Ponad 10 dni zajęło strażakom przejęcie kontroli nad największym od lat pożarem w Słowenii. Kraj, który nie posiada specjalistycznych samolotów gaśniczych, zwrócił się o pomoc do Chorwacji; Zagrzeb wysłał samolot, który musiał ostatecznie zawrócić ze względu na wybuch pożaru w Chorwacji i potrzebę jego ugaszenia.

pożary

Susza na Półwyspie Iberyjskim i nie tylko tam

Obszarem najbardziej dotkniętym przez ogień w tym roku jest Półwysep Iberyjski. W Hiszpanii, która podobnie jak Francja doświadczyła kilku fal upałów tego lata, pożary zniszczyły 246 278 ha terenów. Wybuchły one głównie w Galicji na północnym zachodzie kraju. Sytuacja poprawiła się wraz ze spadkiem temperatur. Od ponad tygodnia sąsiednia Portugalia walczy z pożarem w geoparku Serra de Estrela, wpisanym na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO.

Rumunia znalazła się na drugim miejscu po Hiszpanii pod względem zniszczonych w pożarach terenów w tym roku. W ogniu było tam 150 528 hektarów. Następna jest Portugalia z 75 277 zniszczonymi hektarami powierzchni. Pierwszą czwórkę zamyka Francja, gdzie spłonęło jak dotąd 61 289 hektarów terenów.

Pod względem samego tylko okresu letniego "2022 jest już rokiem rekordowym" – powiedział AFP Jesus San-Miguel z EFFIS.

Wybuchom pożarów sprzyja susza w Europie w połączeniu z falami upałów. W Europie Środkowej spalone tereny są nadal niewielkie w porównaniu z dziesiątkami tysięcy hektarów w Hiszpanii, Francji czy Portugalii. Jednak trwające globalne ocieplenie tylko wzmocni tendencję do pożarów na całym kontynencie europejskim – podsumowuje AFP. 

Czytaj także: PSP: Ponad 2,2 tys. pożary upraw rolnych; ponad połowa tylko w lipcu

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022