O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Pożary w Południowej Europie. Tragiczne skutki fali upałów

Pożary

W Hiszpanii, Portugalii i innych państwach trwa walka z ogniem. Ogromne pożary lasów na tysiącach hektarów są następstwem fali upałów.

Ponad 20 tysięcy hektarów lasów i nieużytków rolnych strawił ogień podczas ostatniej doby w regionach przylegających do granicy Portugalii oraz Hiszpanii. Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza skierował do walki z trawiącymi od czwartku zachodnią część kraju dużymi pożarami ponad 1000 żołnierzy ze specjalnych jednostek ratowniczych, tzw. UME.

Walka z ogniem w Hiszpanii

W Hiszpanii helikoptery zrzucały wodę na płomienie, ponieważ palące powietrze i często górzysty teren utrudniały pracę strażakom.

Hiszpania doświadcza prawie tygodniowej fali upałów, ze szczytami 45,7 st. Celsjusza. Krajowa agencja meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia o wysokich temperaturach na niedzielę, z prognozami 42 stopni Celsjusza w Aragonii, Nawarrze i La Rioja na północy. Zapowiedziała, że być może fala upałów zakończy się w poniedziałek, ale ostrzegła, że temperatury pozostaną „nienormalnie wysokie”.

W prowincji Malaga pożary szalały w nocy, niepokojąc lokalnych mieszkańców w pobliżu Mijas, miasta popularnego wśród turystów z północnej Europy. Brytyjscy emeryci William i Ellen McCurdy musieli w sobotę szybko uciec z domu. Zabrano ich do lokalnego ośrodka sportowego wraz z innymi ewakuowanymi ludźmi. „Było bardzo szybko… Nie brałem tego zbyt poważnie. Myślałem, że mają to pod kontrolą i byłem dość zaskoczony, gdy wydawało się, że to zmierza w naszym kierunku, a potem kazano zostawić większość rzeczy i biec” – powiedział agencji Reuters 68-letni William.

„Po prostu złapaliśmy kilka niezbędnych rzeczy i pobiegliśmy, na tym etapie wszyscy na ulicy byli w ruchu” – dodała Ellen.

Mari Carmen Molina, lokalna radna w Alhaurin, jednym z ewakuowanych miast, powiedziała, że obawia się, że domy mieszkańców mogą zostać spalone. "To straszne. To bardzo trudna sytuacja" –  powiedziała.

Pożary w Portugalii – skutek upałów czy celowe działanie?

W sobotnie popołudnie strażacy z Portugalii prowadzili walkę z kilkunastoma dużymi pożarami, które z powodu wysokich temperatur powietrza trawią od ponad tygodnia ten kraj. Rano potwierdzono zgon pilota samolotu, który zginął wskutek upadku maszyny. Ze zniszczonej maszyny wydobyto ciało 30– letniego pilota, którego samolot rozbił się podczas pobierania wody z rzeki Douro do gaszenia pożaru okolicznych lasów.

Tymczasem policja z Bragi podała, że w północnej części kraju w sobotę rano ujęto podpalacza w trakcie podkładania ognia. Zatrzymany mężczyzna to 46– letni mieszkaniec regionu. Według szacunków lizbońskiego radia Observador obecnie na terenie Portugalii mieszkają setki osób uwikłanych w proceder podkładania ognia, które po wyroku skazującym nie trafiły do więzienia. Karę, według rozgłośni, odbywa zaledwie 10 proc. skazanych podpalaczy.

Według władz w Portugalii, gdzie temperatury spadały w weekend, w niedzielę wystąpiły tylko dwa pożary lasów, oba na północy. Portugalskie Ministerstwo Zdrowia podało późno w sobotę, że w ciągu ostatnich siedmiu dni z powodu fali upałów zmarło 659 osób, w większości w podeszłym wieku. Mówi się, że tygodniowy szczyt 440 zgonów miał miejsce w czwartek, kiedy temperatury przekroczyły 40 st.C w kilku regionach i 47 st.C na stacji meteorologicznej w dystrykcie Vizeu w centrum kraju.

Pożary dotknęły również francję i Grecję

W Grecji straż pożarna poinformowała w sobotę, że w ciągu 24 godzin wybuchło 71 pożarów. Od piątku w Rethymno na Krecie ponad 150 strażaków walczyło z płonącym lasem i ziemią uprawną. Płomienie były napędzane silnymi wiatrami. Lokalni urzędnicy straży pożarnej powiedzieli w niedzielę, że pożar został częściowo powstrzymany.

Władze w południowej Francji poinformowały w niedzielę, że nadal walczą z pożarami, które zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia domów.

Nie lepiej będzie na północy, w Wielkiej Brytanii krajowe centrum meteo wydało swoje pierwsze czerwone ostrzeżenie o „ekstremalnym upale” dla części Anglii na poniedziałek i wtorek, przewidując, że temperatury mogą osiągnąć 40 st.C, przekraczając poprzedni rekord 38,7 st.C z 2019 roku.

Czytaj również:Ogromne pożary w Hiszpanii. Ogień strawił już 7 tys. hektarów lasów i łąk

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023